Úvod Politika Čierna Hora sa stane 29. členom NATO

Čierna Hora sa stane 29. členom NATO

Jens Stoltenberg. (Foto: archív)

Členovia amerického Senátu drvivou väčšinou hlasov ratifikovali vstup Čiernej Hory do Severoatlantickej aliancie. Pristúpenie tejto balkánskej krajiny k NATO odobrili v hlasovaní, ktoré oddialili námietky niektorých republikánskych senátorov, pomerom hlasov 97:2.

Na rýchlu ratifikáciu vstupu Čiernej hory do NATO vyzval Senát začiatkom marca aj americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson. V liste adresovanom senátnym lídrom datovanom 7. marcom zdôraznil, že takýto krok je vo „výsostnom záujme Spojených štátov“.

Odobrenie vstupu Washingtonom malo podľa Tillersona nastať ešte pred nadchádzajúcim samitom tejto transatlantickej bezpečnostnej organizácie, naplánovaným na koniec mája. Tillerson v liste vyjadril presvedčenie, že členstvo Čiernej Hory v Severoatlantickej aliancii bude mať „pozitívny vplyv aj na susedov tejto malej balkánskej krajiny“.

Domnieva sa tiež, že tento krok „posilní integračné snahy a demokratické reformy, podporí obchod, bezpečnosť a stabilitu na Balkáne“. Posledným krokom USA je oficiálne podpísanie protokolu o pristúpení Čiernej hory do NATO americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Niektorí prozápadní čiernohorskí predstavitelia pritom vyslovili obavy, že by sa Trump mohol postaviť proti členstvu Čiernej Hory v NATO. Nový šéf Bieleho domu totiž deklaroval snahu o zlepšenie vzťahov s Ruskom, pomerne ostro vystupujúcim proti ďalšiemu rozširovaniu Severoatlantickej aliancie.

Vstup Čiernej Hory do NATO musí ratifikovať všetkých 28 členských krajín aliancie. Generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg sa pochválil, že príslušný protokol odobrilo už 25 krajín. Okrem USA musí proces ratifikácie ešte dokončiť Holandsko, kde sa už parlament vyjadril v prospech ratifikácie, a Španielsko, kde na túto tému momentálne prebiehajú politické diskusie.

Foto: archív
Foto: archív

Čierna Hora sa tak stane 29. členom NATO. Zlé jazyky tvrdia, že Podgorica nemá pre Washington nijaký význam z vojenského hľadiska. Krajina „veľkosťou pripomínajúca poštovú známku“ vynaložila minulý rok na obranu 69 miliónov dolárov. Pre obrovský rozpočet Pentagónu je to doslova kvapka v mori.

Pešia armáda pozostáva z 875 vojakov, 350 námorníkov a 225 letcov. „Hovoriť o Čiernej Hore, ktorej ozbrojené sily majú menej ako dvetisíc vojakov a ekonomika je v žalostnom stave, ako o krajine s pridanou hodnotou pre bezpečnosť NATO je jednoducho smiešne,“ vyjadril sa riaditeľ odboru európskej spolupráce ruského ministerstva zahraničných vecí Andrej Kelin.

Predpokladá sa, že Čierna Hora vstúpi do aliancie do konca roka. Vláda plánuje prijať príslušné rozhodnutie nie prostredníctvom referenda, ako žiadali občania počas dlhodobých protestov, ale schválením v parlamente. Prieskumy verejnej mienky pritom ukazujú, že obyvateľstvo tejto balkánskej krajiny je v otázke vstupu do NATO nejednotné.