Úvod Politika Assange: Tajné služby USA ovplyvňujú voľby v Európe

Assange: Tajné služby USA ovplyvňujú voľby v Európe

Foto: archív

WikiLeaks pred niekoľkými mesiacmi zverejnili sériu diplomatických depeší a e-mailov, ktoré priťažili demokratickej kandidátke na post prezidenta USA Hillary Clintonovej. Desaťtisíce dokumentov z elektronickej komunikácie teraz majú vystriedať nové a pre Európanov ešte šokujúcejšie informácie, ktoré si Clintonová vymieňala v e-mailoch s diplomatmi počas svojho pôsobenia v kresle ministerky zahraničných vecí USA.

V nedávnom rozhovore pre holandský televízny program Nieuwsuur Juliane Assange uviedol, že vie dokázať zásahy Spojených štátov do volieb v európskych krajinách: „Najagresívnejšie špehuje iné národy Národná bezpečnostná agentúra (NSA). Chystáme sa zverejniť dôkazy, že americké tajné služby zasahujú do európskych volieb.“

Foto: archív
Nieuwsuur Juliane Aussänge. (Foto: archív)

Zakladateľ WikiLeaks tvrdí, že sa nesnaží ovplyvniť to, kto si sadne do Bieleho domu. Chce len informovať ľudí o tom, ako funguje svet, aby sa mohli potom slobodne rozhodnúť, koho zvolia.

WikiLeaks čelia kritike za to, že zverejnili e-mailovú komunikáciu Hillary Clintonovej pred prezidentskými voľbami v USA. Objavili sa totiž tvrdenia, že zdrojom informácií sú hackeri z Ruska. Assange to však poprel. Tvrdí, že je to len snaha zdiskreditovať portál, ktorý informuje o politicky nepohodlných témach.