Úvod Politika Británia udelila azyl Bielym prilbám, blízkym teroristom

Británia udelila azyl Bielym prilbám, blízkym teroristom

Príslušníci Bielych prilieb na prezentačnej fotografii zo sociálnej siete. (Foto: internet)

Veľká Británia udelila azyl 29 členom sýrskej mimovládnej organizácie Sýrska civilná ochrana, známej aj ako Biele prilby, a ich viac ako 70 rodinným príslušníkom. Stalo sa tak v rámci programu presídlenia Sýrčanov, ktorí sa ocitli v ohrození života. Informoval o tom britský denník The Telegraph. Prvá sýrska rodina je už údajne v Británii. Ostatní Sýrčania by ich mali nasledovať začiatkom októbra.

Britský denník pripomenul, že v rámci bezprecedentnej spoločnej misie Británie, Nemecka a Kanady, podporovaných Izraelom, Jordánskom, USA a OSN, bolo v júli evakuovaných z južných oblasti Sýrie cez Izrael do Jordánska 98 príslušníkov Bielych prílb a ich 324 rodinných príslušníkov.

Britské ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že Británia je pripravená prijať dobrovoľníkov z radov Bielych prílb a ich príbuzných. V rámci programu presídľovania Sýrčanov dostalo azyl v Británii približne 13-tisíc osôb.

Vláda v Damasku, podobne ako spojenecké Rusko disponujú dôkazmi, že Biele prilby, ktoré sa označujú za dobrovoľnícke oddiely civilnej ochrany, boli financované Spojenými štátmi a sú napojené na teroristickú skupinu známu pod starším názvom Front an-Nusra. Mali sa podieľať aj na zinscenovaní fiktívnych chemických útokov v Sýrii, z ktorých Západ obviňoval Asadovu vládu.