Úvod Politika Brusel uvalil sankcie na firmy, ktoré stavali Krymský most

Brusel uvalil sankcie na firmy, ktoré stavali Krymský most

Foto: archív

O ďalších šesť ruských právnických osôb rozšírila Európska únia zoznam firiem, na ktoré už uvalila sankcie v súvislosti s navrátením Krymu Rusku. Všetky z nich sa podieľali na výstavbe mosta cez Kerčský prieliv, ktorý ako spája Krymský polostrov s pevninským Ruskom. Firmám Brusel zmrazil ich európsky majetok.

Krok, zvyšujúci počet spoločností zasiahnutých sankciami únie na 44, oznámila v tlačovej správe Rada EÚ. Na zozname je okrem nich aj 155 fyzických osôb. Už pred niekoľkými týždňami Brusel predĺžil hospodárske sankcie zamerané na určité časti ruskej ekonomiky do konca januára 2019.

Foto: archív

Ruské ministerstvo zahraničných vecí označilo nové sankcie za podvratnú politiku namierenú proti obyvateľom Krymu. „Západ podporuje tých, ktorí chcú dosiahnuť blokádu polostrova, a zároveň trestá tých, ktorí tam budujú objekty civilnej infraštruktúry,“ vyhlásila hovorkyňa ministerstva Marija Zacharovová.

Väčšina zo šiestich firiem, ktoré najnovšie nemôžu disponovať svojím majetkom v únii a ktorým občania ani spoločnosti z EÚ nemôžu poskytovať finančné prostriedky, sídli v Rusku. Je medzi nimi aj významná firma PAO Mostotrest, zaoberajúca sa výstavbou mostov, ciest a železníc. Postihnutá je napríklad aj spoločnosť Zaliv sídliaca na Kryme a patriaca Arkadijovi Rotenbergovi, blízkemu priateľovi ruského prezidenta Vladimira Putina.