Úvod Politika Kosovský prezident pripúšťa úpravu hraníc so Srbskom

Kosovský prezident pripúšťa úpravu hraníc so Srbskom

Foto: archív

Kosovský prezident Hashim Thaci pripúšťa možnosť „úpravy hraníc“ svojej krajiny so Srbskom. Podľa agentúry AP však vraj zásadne vylučuje rozdelenie Kosova podľa etnických hraníc. Podľa Thaciho by sa v rámci takejto úpravy hraníc mohol stať súčasťou Kosova väčšinovo albánsky región v okolí juhosrbského mesta Preševo.

Neuviedol však, či by v takomto prípade prišlo k výmene tohto územia za oblasť severnej Kosovskej Mitrovice obývanej prevažne srbským obyvateľstvom. „Ak by sa dosiahla kosovsko-srbská dohoda o úprave hraníc a definitívna dohoda o vzájomnom uznaní, a ak by išlo o obojstrannú a vyváženú dohodu, ktorá by bola víťazstvom pre obe strany, potom by nikto nebol proti,“ povedal Thaci v rozhovore pre AP.

Zároveň však označil za „neprijateľné“ snahy Srbska o rozdelenie Kosova a vyhlásil, že nemajú šancu na úspech. Diskusiám o úprave hraníc v rámci Európskou úniou sprostredkovaných srbsko-kosovských rozhovorov sa pritom Hashim Thaci podľa vlastných slov nebráni.

Srbský prezident Aleksandar Vučič minulý týždeň navrhol uzavretie demarkačnej dohody s Kosovom, v rámci ktorej by mohlo prísť k vzájomnej výmene území. Na základe Vučičových návrhov by mohlo Srbsko potenciálne získať územie severného Kosova výmenou za región Preševo.

Vučič varoval, že ak sa dohodu o novom vymedzení hraníc nepodarí uzavrieť, Albánci by sa – vďaka svojej vysokej miere pôrodnosti – mohli v budúcnosti rozšíriť po celom Srbsku. Proti prípadnej výmene území sa v minulosti vyjadrovali aj kosovskí predstavitelia, ktorí v tejto súvislosti hovorili o poškodení národných záujmov Kosova a albánskeho obyvateľstva.