Úvod Politika Čaputová obvinila arcibiskupa Oroscha, že rozdeľuje spoločnosť

Čaputová obvinila arcibiskupa Oroscha, že rozdeľuje spoločnosť

Foto: archív

Rímskokatolícky arcibiskup Trnavskej arcidiecézy Mons. Ján Orosch sa v homílii, ktorú naživo vysielala aj televízia Lux, otvorene postavil proti tomu, aby veriaci volili v prezidentských voľbách liberálnych kandidátov.

Podľa jeho vyjadrení je takisto “ťažkým hriechom”, ak napríklad kňaz v médiách otvorene propaguje “ultraliberálnych kandidátov”. Mnohí to pochopili ako varovanie pred voľbou kandidátky Progresívneho Slovenska Zuzany Čaputovej a jej podporu zo strany bývalého arcibiskupa Róberta Bezáka.

Na jeho slová zareagovala Zuzana Čaputová. Vyjadrenie arcibiskupa Oroscha “vníma ako posolstvo, ktoré nespája, ale rozdeľuje” a ignorujúc jeho výzvu k veriacim opätovne vyzvala, aby sa ľudia nenechali odradiť.

“Chcem prehovoriť k ľuďom, aby sa nenechali rozdeľovať. Arogancii moci sa doposiaľ darilo len preto, že slušní ľudia boli rozdrobení,” hovorí Čaputová. “Stojíme pred výzvou nespravodlivosti a na to je potrebný spoločenský konsenzus presahujúci názorové rozdiely. Chcem osloviť všetkých – Slovákov, Maďarov, Rusínov, Rómov, liberálov, konzervatívcov, veriacich aj neveriacich,” dodala.

Prielom v homílii arcibiskupa predstavuje jeho kritika politických predstaviteľov, ktorí sa hlásia ku katolicizmu, no vo svojich vyjadreniach a politických aktivitách sa pridávajú skôr na stranu liberálnej kaviarne. “Na stranu ultraliberálnych názorov sa postavili aj cirkevní hodnostári či katolícki politici. Sledoval som diskusiu kresťana-katolíka, ktorého poznám už 45 rokov.

A on povie, že keď cítia vzťah lásky dvaja muži jeden k druhému, majú sa radi a spolu založia nejaké spoločenstvo, že to nie je hriech. Ako to môže povedať kresťanský katolícky politik, ktorý prešiel disentom a všetkým možným, a zrazu toto vysloví,” vyhlásil Orosch, čím mal zrejme na mysli ďalšieho kandidáta na prezidenta Františka Mikloška.

Homília trnavského arcibiskupa Jána Oroscha: