Úvod Politika Poľsko rozmiestni pri východnej hranici zbrane za miliardy zlotých

Poľsko rozmiestni pri východnej hranici zbrane za miliardy zlotých

Foto: archív

Poľsko do roku 2026 vynaloží 185 miliárd zlotých na modernizáciu armády, predovšetkým na nákup bojových lietadiel, vrtuľníkov a ponoriek. Podľa ministra obrany Mariusza Blaszczaka je to „cesta vpred, východiskový bod rozvoja“. Nové zbrane budú smerovať najmä na východ krajiny. Tam posilnia východné krídlo Severoatlantickej aliancie, presunuté do tejto oblasti pre údajné obavy z Ruska.

Financie majú byť podľa plánu použité na nákup 32 viacúčelových stíhačiek piatej generácie F-35, na protivzdušnú obranu, bojové vrtuľníky, prieskum, námorné lode, ponorky, delostrelectvo a nové bojové vozidlo pechoty. Predchádzajúci plán rátal so sumou 140 miliárd.

Poľsko tak plánuje nahradiť Su-22 a MiG-29 sovietskej konštrukcie. Nové stroje by mali byť lepšie ako nedávno kúpené stíhačky F-16 americkej výroby. Protivzdušnú obranu majú posilniť americké rakety Patriot, delostrelectvo zase americké raketomety HIMARS. Tri miliardy zlotých sú podľa ministra určené na nákup moderného šifrovacieho zariadenia pre jednotky kybernetickej ochrany.

Varšava sa stále usiluje o to, aby Washington v krajine zriadil stálu americkú základňu. V roku 2016 zrušila veľký kontrakt na nákup 50 francúzskych vrtuľníkov Airbus Caracal, ale nedávno prejavila záujem o projekt francúzsko-nemeckého tanku. V Poľsku je v rámci posilnenia východného krídla NATO rozmiestnených takmer päťtisíc amerických vojakov.