Úvod Z DOMOVA Čaputová pripustila, že ĽSNS môže vyhrať voľby, v hre je však aj...

Čaputová pripustila, že ĽSNS môže vyhrať voľby, v hre je však aj úradnícka vláda

Marian Kotleba. (Foto: archív)

Preferencie politických strán naznačujú, že voľby by mohol opäť vyhrať Smer-SD, ale podľa viacerých politológov sa 29. februára môžeme dočkať viacerých prekvapení. Posledné prieskumy agentúr Focus a Polis ukazujú, že Smeru sa začína približovať Kotlebova ĽSNS – rozdiel medzi vedúcimi stranami v prieskumoch je už len okolo piatich percent.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyhlásila, že bude po parlamentných voľbách z dôvodu rešpektovania vôle ľudu rokovať s víťazom volieb aj v prípade, ak to bude ĽSNS. Vzápätí však dodala, že to neznamená, že lídra strany poverí zložením vlády a že by sa mu to podarilo.

„Druhým predpokladom je väčšina v parlamente, a tu si musíme naozaj počkať na výsledok volieb. Uvidíme či a ktorá strana bude spôsobilá vytvoriť koalíciu s dostatočnou podporou v parlamente,“ zdôraznila.

„Platí to, čo prezidentka povedala už viackrát. Prvá osoba, s ktorou prezidentka vstúpi do rokovania o zostavovaní novej vlády, bude líder politickej strany, ktorá vo voľbách získa najviac percent hlasov,“ uviedol pre portál webnoviny.sk hovorca prezidentky Martin Strižinec.

„Ak sa víťazovi nepodarí zostaviť vládu, bude prezidentka rokovať so stranou, ktorá skončí vo voľbách na druhom či treťom mieste,“ dodal Čaputovej horca. Momentálne je na druhom mieste podľa preferencií ĽSNS, na treťom sa strieda viacero strán v závislosti od prieskumu.

Môže sa stať, že víťaz volieb ani druhý v poradí nebudú pri hľadaní parlamentnej väčšiny úspešní. „V prípade, že by nijaká kombinácia strán, ktoré sú ochotné spolupracovať, nemala v parlamente väčšinu, je legitímne uvažovať aj o úradníckej vláde menovanej prezidentkou alebo predčasných voľbách,“ tlmočil stanovisko Čaputovej Strižinec.