Úvod Spoločnosť Chaos počas sviatkov: kino otvorené, pukance nedostanete

Chaos počas sviatkov: kino otvorené, pukance nedostanete

Foto: archív

Zákon o zatvorených obchodoch počas sviatkov zmiatol mnohých majiteľov rôznych prevádzok, a tak sa zákazníci stretávajú s vyloženými absurdnosťami. Voľný sviatočný deň viacerí využili napríklad na cvičenie alebo návštevu kina, kde býva kúpa občerstvenia samozrejmá. No počas sviatku zostali prekvapení.

Keďže posilňovne do maloobchodného predaja nespadajú, majú otvorené. Nemilé prekvapenie zákazníkov prišlo vo chvíli, keď si chceli kúpiť tyčinku či balenú vodu. „Naše fitnescentrá sú otvorené aj počas sviatkov vo víkendovom režime od 8:00 – 22:00 h, ale v zmysle zákona s obmedzením akéhokoľvek maolobchodného predaja,“ vysvetľuje manažérka posilňovne Ivana Chlpáňová.

Zákon maloobchodný predaj zakazuje, zároveň však hovorí, že sa na poskytovanie služieb nevzťahuje, preto sa majitelia posilňovní poradili s právnikom. Ten im odporučil fungovať v obmedzenom režime, pretože predaj balenej vody, či tyčiniek sa za maloobchodný predaj považuje. A keďže pokuta 100-tisíc eur môže byť likvidačná, radšej počúvli.

Vysokej pokuty sa obávajú aj kiná, a tak aj tie počas sviatkov fungujú v obmedzenom režime. „Aby sme naplnili dikciu zákona, počas týchto dní nepredávame balený tovar, ale len výrobky, ktoré pripravujeme priamo na mieste a zároveň ich tu aj servírujeme. Napríklad čapovaná kola, popcorn,“ potvrdzuje manažér pre Cinema City na Slovensku Dominik Ladra.

Podľa ministerstva konali jednotlivé prevádzky nad rámec zákona, ktorý si nesprávne vyložili. „V prípade bufetov, kín, posilňovní, spoločenských a iných podujatí ide o doplnkové služby. Keďže sú rôzne formy občerstvenia pre ne len doplnková služba, to znamená, že ich môžu naďalej ponúkať,“ uviedol hovorca ministerstva práce Michal Stuška.

Foto: archív
Foto: archív