Úvod Politika Chmelár o voľbách župana BBSK: Smer hodil Bystricu cez palubu

Chmelár o voľbách župana BBSK: Smer hodil Bystricu cez palubu

Foto: archív

Smer-SD chce obhájiť čo najviac zo šiestich postov predsedov VÚC, ktoré dnes má, a okrem toho cíti šancu pokúsiť sa aj o zisk pozície bratislavského župana. Na druhej strane, praktické kroky vládnej koalície naznačujú, že Banskú Bystricu „hodili cez palubu“ a nemajú v úmysle o ňu vážne bojovať. V diskusii v TABLET.TV sa na tom zhodli publicista Juraj Hrabko a politický analytik Eduard Chmelár.

Konštatovali, že Robert Fico síce rétoricky ostro kritizuje Kotlebovu ĽSNS, ale zrušenie druhého kola volieb predsedu VÚC, ktoré inciovala premiérova strana, je pre súčasného banskobystrického župana výhodná. Rovnako to pomôže aj viacerým súčasným županom zvoleným s podporou Smeru-SD. „Premiér je predsedom najsilnejšej politickej strany, a on nejde do volieb v Banskobystrickom kraji? Ani koalícia nepostaví kandidáta?,“ opýtal sa Hrabko.

Chmelár reagoval, že podľa jeho informácií Smer-SD kandidáta v banskobystrickom kraji hľadá, zatiaľ ho však nenašiel. S Hrabkovou kritikou zrušenia druhého volebného kola sa však stotožnil. „Zrušenie dvojkolovej voľby bolo zo strany vládnej koalície nezodpovedným činom, ktorý sledoval jediné – poistiť si miesta v iných krajoch, kde má silné postavenie Smer, prípadne SNS a Most v trnavskom a nitrianskom kraji. Banskobystrickú župu jednoducho hodili cez palubu,“ povedal Chmelár.