Úvod Politika Izraelský minister: Nastal čas zavraždiť Asada

Izraelský minister: Nastal čas zavraždiť Asada

Foto: archív

Izraelský minister pre bytovú výstavbu Yoav Galant je presvedčený, že Bašár Asad „nemá miesto na tomto svete“. Tlačovú konferenciu v Jeruzaleme preto začal výzvou na zavraždenie zákonne zvoleného sýrskeho prezidenta za údajné „zverstvá páchané počas občianskej vojny v jeho krajine“.

Situáciu v Sýrii prirovnal k holokaustu. Bývalý generál vyhlásil: „Podľa mňa nastal správny čas zavraždiť Asada. Keď zlikvidujeme hadov chvost, môžeme sa dostať až k jeho hlave spočívajúcej v Teheráne a urobiť poriadok aj s ňou.“ Irán je blízky spojenec sýrskej vlády.

K takému záveru prišiel minister Galant po televíznych správach, kde Spojené štáty – ako zvyčajne, bez akýchkoľvek dôkazov – obvinili sýrsku vládu z hromadného zabíjania ľudí vo väznici neďaleko hlavného mesta Damask. Vláda vraj likviduje vlastné obyvateľstvo chemickými zbraňami a telá obetí spaľuje v tajných krematóriách spolu s popravenými politickými oponentmi. Sýria tieto obvinenia odmieta. V krajine počas šesťročnej občianskej vojny zahynulo už približne 400-tisíc ľudí a boje vyhnali z domovov polovicu obyvateľstva.

Foto: archív
Foto: archív