Úvod Z DOMOVA Chov zvierat na kožušiny bude od roku 2021 zakázaný

Chov zvierat na kožušiny bude od roku 2021 zakázaný

Foto: archív

Chov alebo usmrtenie kožušinových zvierat s cieľom získania kožušín budú zakázané. Novelu zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá tieto zmeny prináša, schválili poslanci parlamentu. Novelu predložila poslankyňa koaličnej SNS Eva Antošová.

Po novom bude na kožušiny zakázaný chov zajaca poľného, líšky hrdzavej, nutrie, činčily, norky a fretky. Nová legislatíva zakazuje chov alebo usmrtenie králikov s cieľom získania kožušín. Zákaz sa nebude týkať takzvaných drobnochovateľov. Výnimkou v zákaze bude teda chov alebo usmrtenie králikov, ak sú ich kožušiny využité na osobnú spotrebu chovateľa a jemu blízkych osôb.

Podľa novely sa stanovuje štvorročné prechodné obdobie pre existujúce chovy zvierat pre kožušiny. „Toto prechodné obdobie je žiaducim kompromisom medzi právom na reguláciu podnikania vo verejnom záujme a právom na ochranu legitímneho očakávania podnikateľov, ktorí v dobrej viere do svojho podnikania investovali,“ doplnila poslankyňa.

Štvorročné prechodné obdobie považuje Antošová za primerané, keďže podľa jej slov nejde o veľké množstvo chovov. Ide o očakávanú zmenu v spojitosti s nedávnymi zmenami legislatívy v iných členských krajinách Európskej únie na túto tému. Zároveň reaguje na vyjadrenia veľkých módnych značiek o skončení predaja produktov, ktoré kožušiny obsahujú. Zákon má byť účinný od 1. januára 2021.