Úvod ZO ZAHRANIČIA Erdogana presvedčili. Turecko a USA dohodli prímerie v Sýrii

Erdogana presvedčili. Turecko a USA dohodli prímerie v Sýrii

Foto: archív

Spojené štáty a Turecko sa dohodli na prímerí v Sýrii. Americký viceprezident Mike Pence to vyhlásil po stretnutí s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom v Ankare. Americkej delegácii zloženej z viceprezidenta Mikea Pencea a ministra zahraničných vecí Mikea Pompea sa podarilo presvedčiť tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby súhlasil so zastavením bojov na severe Sýrie, kde Turecko už týždeň útočí na miestnych Kurdov.

Turecko na základe dohody preruší svoju vojenskú operáciu na severe Sýrie, aby umožnilo kurdským silám stiahnuť sa v priebehu 120 hodín (päť dní) z oblasti tzv. bezpečnostnej zóny. Ak sa tak stane, operácia bude skončená. Americký viceprezident Pence dodal, že USA v súvislosti s prímerím neuvalia na Turecko ďalšie sankcie.

V prípade trvalého prímeria budú odvolané aj už platné sankčné opatrenia proti Ankare. Dohodu na Twitteri potvrdil aj americký prezident Donald Trump, ktorý okrem iného napísal, že vďaka americkému úsiliu „budú zachránené milióny životov“. Rokovania medzi Erdoganom, Penceom a Pompeom v Erdoganovom prezidentskom komplexe trvali viac ako štyri hodiny.

Počas svojej prvej oficiálnej návštevy Turecka dostal Pence od amerického prezidenta Donalda Trumpa za úlohu sprostredkovať prímerie medzi Ankarou a Kurdmi na severovýchode Sýrie. Trump predtým tureckú vládu varoval pred zdrvujúcimi sankciami v prípade, ak rokovanie nebude úspešné. Erdogan doteraz odmietal akékoľvek pokusy o sprostredkovanie mieru so sýrskymi Kurdmi, pričom opakovane vyhlásil, že sankcií sa neobáva.