Úvod Politika Čína nedopustí akúkoľvek stratu svojho územia

Čína nedopustí akúkoľvek stratu svojho územia

Foto: archív

Čínsky prezident Si Ťin-pching sa tvrdo vyjadril ohľadom suverenity a národnej bezpečnosti svojej krajiny, a to v čase, keď je Čína zapletená do teritoriálnych sporov s niekoľkými svojimi susedmi. Prezident zdôraznil, že Čína nedopustí akúkoľvek stratu svojho územia. Si Ťin-pching to vyhlásil počas takmer hodinového prejavu v Pekingu pri príležitosti 90. výročia založenia Čínskej ľudovej oslobodeneckej armády, uvádza agentúra AP.

V nedeľu sa prezident zúčastnil na rozsiahlej vojenskej prehliadke v autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko, kde z džípu vykonal inšpekciu jednotiek. Čína vedie pohraničný spor s Indiou, s Japonskom sa prie o niekoľko ostrovov v Juhočínskom mori, a nároky si robí aj na Taiwan, ktorý stále považuje za svoju provinciu. Tejto de facto suverénnej krajine sa pritom vyhráža i vojenským útokom. Si Ťin-pching zdôraznil, že Čína si ctí mier – separatizmus ale nedopustí.

Prezident v pekinskej Veľkej sále ľudu sa nezmienil o nijakom konkrétnom teritoriálnom spore. „Čínsky ľud miluje mier. Nemáme záujem uplatňovať agresiu alebo expanziu, máme však sebadôveru odraziť všetky pokusy o inváziu,“ vyhlásil podľa agentúry Reuters Si Ťin-pching, ktorého slová prenášala naživo štátna televízia.

Citujúc revolučného zakladateľa Čínskej ľudovej republiky Mao Ce-tunga, prezident vyhlásil: „Naším princípom je, že strana ovláda zbrane, avšak tie nesmú nikdy ovládnuť stranu.“ Čína neviedla vojnu už celé desaťročia a tvrdí, že iba potrebuje schopnosť brániť svoje územie. Čínska armáda je druhou najväčšou na svete.

Čínsky prezident Si Ťin-pching. (Foto: archív)
Čínsky prezident Si Ťin-pching. (Foto: archív)