Úvod Politika Damask vyzýva sýrskych utečencov na návrat a obnovu krajiny

Damask vyzýva sýrskych utečencov na návrat a obnovu krajiny

Foto: archív

Sýrska vláda vyzýva utečencov, ktorí sa rozpŕchli po svete, aby sa vrátili do vlasti, keďže krajina bola po vyše siedmich rokoch úspešne oslobodená od teroristov. Kým podobných neformálnych výziev bolo už niekoľko, táto je prvá oficiálna.

Sýrskej armáde sa s pomocou ruských a iránskych spojencov podarilo získať späť veľké oblasti okolo hlavného mesta a teraz vedie ofenzívu na juhu. Práve pre boje v južných oblastiach zasadla Bezpečnostná rada OSN, pretože vyhnali z domovov zhruba štvrť milióna obyvateľov.

Vláda má momentálne pod kontrolou 61 percent Sýrie. V porovnaní so začiatkom roka 2017, keď to bolo len 17 percent, je to obrovský progres. Z krajiny však pre násilie ušlo dohromady 5,6 milióna Sýrčanov. Miestne ministerstvo zahraničia tvrdí, že tí, čo utiekli len v rámci Sýrie, sa už väčšinou vrátili domov. Utečenci v zahraničí majú podľa nej teraz urobiť to isté a prispieť k obnove vojnou zničenej krajiny.

Mnohí Sýrčania sa však vyhovárajú, že ich návrat je nemožný, pretože ich obydlia boli zničené, alebo sa boja odvodu do armády či represií. Krajina sa však znovu sama nevybuduje a bez Sýrčanov to nepôjde.