Úvod Politika Danko: Zmrazenie platov treba riešiť komplexne

Danko: Zmrazenie platov treba riešiť komplexne

Foto: archív

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko bude iniciovať stretnutie s prezidentom SR Andrejom Kiskom a premiérom Robertom Ficom, na ktorom chce hovoriť o otázke platov ústavných činiteľov. Zdôraznil, že je proti akémukoľvek nesystémovému narastaniu miezd aj platovým anomáliám v spoločnosti.

Oznámil tiež, že sa bude pracovať na možnosti zmrazenia platov do konca roka a zároveň na zákone, ktorý situáciu vyrieši systémovo. Danko preferuje komplexné riešenie novým zákonom. Fica vyzval k rozvahe.

Odmietanie výrazného zvyšovania
Otázka platov podľa Danka nie je problém, ktorý by sa nedal riešiť. Šéf parlamentu má pochopenie pre emócie, ktoré predviedli premiér Fico a predseda Mosta-Híd Béla Bugár v súvislosti s odmietnutím zmrazenia platov v zrýchlenom režime. Fico vyhlásil, že bude trvať na zmrazení platov, hovoril aj o možnosti spojiť hlasovanie o platoch s dôverou vláde.

Podľa Bugára nie je vydieranie poslancov tá najlepšia cesta a vyzýval na rokovanie a prípravu systémového riešenia.

Foto: Michaela Kolimárová

Podľa predsedu parlamentu treba schladiť hlavy. S Ficom podľa vlastných slov hovoril a vyzval ho k rozvahe. Premiér naznačil, že zmrazovanie sa ešte dá presadiť tak, aby bolo účinné od januára. A to cez pozmeňujúci návrh k niektorému zo zákonov, ktoré sú v druhom čítaní. Danko potvrdil, že je to možné. „Ale nie je to rozumná ani dôstojná cesta,“ myslí si predseda Národnej rady SR, ktorý preferuje komplexné riešenie cez nový zákon.

Zároveň zdôraznil, že odmieta výrazné zvyšovanie platu ústavných činiteľov. Pokiaľ k nemu dôjde, dá peniaze na charitu. „Dištancujem sa a nechcem mať nič spoločné s takýmito šialenými nárastmi miezd,“ vyhlásil. Mrzí ho, že téma skĺza do nenávisti v národe. „Moja ambícia je toto šialenstvo v spoločnosti zastaviť,“ uviedol.

Smerom k systémovému riešeniu
Danko zdôrazňuje potrebu prijatia komplexného riešenia. „Každé zmrazovanie platov je spochybniteľné, a preto je to nesystémové. Ja budem zastávať vytvorenie nového zákona,“ uviedol. Ten by sa mal podľa Danka týkať napríklad aj nominantov v štátnych podnikoch a podobne. Poukázal na anomálie v platoch napríklad pri štátnej správe, ktoré treba riešiť.

Zamestnanci v štátnej správe podľa Danka často nedostávajú ani minimálnu mzdu, ktorú štát vyžaduje od súkromných podnikateľov. „Štát musí ísť príkladom,“ zdôraznil.

Poukázal, že SNS má pripravenú právnu normu, ktorá by situáciu mohla riešiť, a chcela by ju poslať ministerstvu financií. „Tono Hrnko má riešenie,“ povedal s tým, že za Hrnkom stojí. Danko zároveň skritizoval opozíciu, že hovorí, ako si poslanci chcú zvýšiť platy, a pritom ani jej poslanci nehlasovali za zmrazenie platov.

Podpredsedu Národnej rady SR a predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára teší, že sa koalícia približuje k systémovému riešeniu platov ústavných činiteľov. Reagoval tak na rozhodnutie klubu Smeru-SD, ktorý sa dohodol, že podporí zmrazenie platov a budú sa usilovať o prijatie systémového riešenia platov cez nový zákon.

Foto: archív