Úvod Politika Danko zožal v ruskej Štátnej dume standing ovation, našim europoslancom prejav prekážal 

Danko zožal v ruskej Štátnej dume standing ovation, našim europoslancom prejav prekážal 

Foto: archív

Predseda NR SR počas návštevy Ruskej federácie Andrej Danko vystúpil s prejavom v pléne dolnej komory ruského parlamentu. Okrem iného v ňom povedal, že bez silného Ruska nie je možný mier vo svete, pričom Rusko je súčasťou svetovej bezpečnosti, či sa to niekomu páči, alebo nie.

Nie je ľahké budovať mosty
„Považujem preto za nevyhnutné udržiavať otvorenú komunikáciu. Slovanské národy východnej Európy musia byť mostom na komunikáciu a zlepšovanie vzťahov v celej Európe. Preto sme tu, aby sme zlepšili vzťahy a pomohli,“ povedal Danko poslancom ruskej Štátnej dumy.

Napriek zložitej medzinárodnopolitickej situácii Slovensko podľa šéfa parlamentu vníma Ruskú federáciu ako mimoriadne významného partnera.

„Musíme stavať na tom, čo nás spája, bez ideologických bariér,“ povedal Danko a dodal, že v súčasnom svete prevláda negativizmus. „V tejto situácii nie je ľahké budovať mosty, omnoho viac pozornosti sa venuje tým, ktorí ich rúcajú,“ poznamenal.

Ruským poslancom pripomenul, že parlamenty oboch krajín vytvoria spoločnú komisiu zameranú na prehlbovanie hospodárskych vzťahov. „Rusko predstavuje pre Slovensko jedného z najdôležitejších obchodných partnerov a hospodárska spolupráca je dlhodobou prioritou našich vzťahov,“ povedal Danko.

V prejave ďalej ocenil konkrétne kroky v posilnení spolupráce v oblasti vzdelávania. Týka sa to chystaného vzájomného uznávania vysokoškolských diplomov, posilnenia výučby ruštiny na Slovensku a slovenčiny v Rusku a rozšírenia možností výmenných pobytov študentov. „Nie je nijakým tajomstvom, že študovať na vašich univerzitách je otázka prestíže,“ podotkol Danko. Išlo o historicky prvé vystúpenie slovenského politika pred plénom ruskej Štátnej dumy, po ktorom Andrej Danko zožal standing ovation.

Foto: archív

Chvála zo Smeru, kritika stúpencov “euroatlantických hodnôt”
Dankovo vystúpenie ocenil v príspevku na sociálnej sieti poslanec NR SR za Smer-SD Ľuboš Blaha. “Keď hovoril o našej úcte k Rusku, hovoril aj za mňa a ako som presvedčený, aj za väčšinu poslancov parlamentu. Prejav predsedu NR SR vyslal ústretový signál, že Slovensko je priateľský národ, ktorý si váži iné národy vrátane Rusov, čo je základnou líniou našej zahraničnej politiky,” napísal Blaha.

Siedmi slovenskí europoslanci z dvoch politických frakcií vyjadrili „prekvapenie“ nad prejavom Andreja Danka v Štátnej dume, v ktorom nenašli jediný pozitívny moment.

„Môžeme a máme rôzne pohľady na politickú správu vecí verejných, no musíme mať jasnú predstavu o tom, kto sú naši spojenci, a kto sa v medzinárodnom prostredí usiluje o bezpečnosť a lepší život našich občanov,“ uviedli v tomto kontexte v spoločnom vyhlásení europoslanci Eduard Kukan, Miroslav Mikolášik, Ivan Štefanec, Anna Záborská (všetci z EĽS), Branislav Škripek, Jana Žitňanská a Richard Sulík (všetci z ECR).

„Takéto vystúpenia nerobia zo Slovenska dôveryhodného člena európskeho spoločenstva,“ uviedli na margo Dankovho prejavu. Treba jasne reflektovať naše bezpečnostné záujmy a demokratické európske hodnoty,“ dodali. Zdôraznili tiež, že európska a euroatlantická hodnotová príslušnosť nie je samozrejmosťou, no niečím, k čomu sa „potrebujeme živo hlásiť“.

Foto: archív