Úvod Spoločnosť Americký západ trápi epidémia bezdomovectva

Americký západ trápi epidémia bezdomovectva

Foto: archív

Hoci americká ekonomika zažíva ekonomický rozmach, na západnom pobreží Spojených štátov prudko stúpa počet bezdomovcov. Podľa oficiálnych údajov je v štátoch Kalifornia, Oregon a Washington 168-tisíc bezdomovcov. To je o zhruba 19-tisíc ľudí bez strechy nad hlavou viac než pred dvoma rokmi.

O 18 percent – na 108-tisíc – počas rovnakého obdobia stúpol počet ľudí, prespávajúcich na autobusových alebo vlakových zastávkach, v opustených budovách alebo vo vozidlách. Hlavným vinníkom sú stúpajúce nájmy. Byt s jednou spálňou v oblasti Sanfranciského zálivu je podstatne drahší ako porovnateľne veľký byt v metropolitnej časti New Yorku a byty v San Franciscu stoja viac než tie na Manhattane.

Riešením by sa mohli stať takzvané maličké domy, na minimálnom priestore ponúkajúce všetko, čo človek bez domova potrebuje – teplo a bezpečie. V drahých veľkých mestách by mohli byť dostupným riešením pre tých, ktorí sa chcú znovu odraziť od dna. Toto zdanlivo schodné riešenie však naráža na netoleranciu a nesúhlas, len čo sa developeri pokúšajú tieto mini-domčeky postaviť v blízkosti ktorejkoľvek bežnej štvrte.

Od roku 2015 najmenej desať miest a mestských oblastí v spomínaných troch štátoch – a tiež v Honolulu – vyhlásilo stav núdze pre rastúci počet bezdomovcov. Stav núdze je pritom zvyčajne vyhradený pre prírodné katastrofy.

Foto: archív

Väčšina z nich je bez domova, pretože si nemôžu dovoliť platiť za miesto na bývanie. Obete bezprecedentnej bezdomoveckej krízy neudržali krok s ekonomickým rozmachom. Ten so sebou priniesol stúpajúce ceny nájmov a nehnuteľností aj mizivý až nulový počet voľných pracovných miest. Existujú tam tisícky bezdomovcov, ktorí pracujú, a napriek tomu si nemôžu dovoliť bývanie.

Na prepad do bezdomovectva pritom stačí veľmi málo – dlhšia choroba, stratené pracovné miesto, zlomená ruka či noha, rodinná kríza. Stúpajúci počet ľudí bez domova zaťažuje mestské zdroje, ale aj charity a mimovládne organizácie. Nárast ľudí žijúcich na ulici ohrozuje verejné zdravie a núti niektoré mestá siahať po mimoriadnych opatreniach.

V San Diegu začali napríklad umývať chodníky bielidlom, aby zastavili smrtiacu epidémiu žltačky typu A, ktorá už sa rozšírila aj do ďalších miest. Kalifornia dokonca minulý mesiac vyhlásila stav núdze.