Daňovníci venovali vlani rekordnú sumu mimovládkam

    Foto: archív

    Firmy na Slovensku a obyvatelia krajiny vlani venovali zo svojich daní mimovládnym organizáciám rekordnú sumu 63,4 milióna eur. Vyplýva to z údajov Finančnej správy, ktorá celý projekt zastrešuje. Do projektu sa pritom nezapojili všetci daňovníci.

    Zamestnanci či živnostníci môžu venovať napríklad občianskemu združeniu, neziskovej organizácii alebo nadácii podľa vlastného výberu spravidla dve percentá zo svojej ročnej dane z príjmov a až tri percentá v prípade, ak v rámci dobrovoľníckych aktivít odpracujú za rok aspoň 40 hodín. Výška príspevkov z daní firiem závisí od toho, či podnik mimovládnym organizáciám pridal aj z vlastných zdrojov.

    Oproti roku 2016 dostal neziskový sektor v rámci spomínaného projektu o tri percentá viac peňazí, teda o 1,8 milióna eur. Značnú sumu peňazí dostali napríklad nadácie, ktoré založili veľké firmy. Zo zhruba 2,5 milióna pracujúcich na päťmiliónovom Slovensku využilo vlani možnosť poukázať mimovládnym organizáciám časť dane z príjmov zhruba trištvrte milióna osôb a vyše 58-tisíc právnických osôb.