Úvod Politika Johnson chce spojiť Britániu so zvyškom Európy mostom

Johnson chce spojiť Britániu so zvyškom Európy mostom

Foto: archív

Britský minister zahraničia Boris Johnson navrhol francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, aby sa medzi ich krajinami postavil most. Šéf britskej diplomacie podľa denníka The Guardian označil za smiešne, že dve z najväčších ekonomík sveta spája jediná železničná trať.

„Náš hospodársky úspech závisí od dobrej infraštruktúry a dobrého spojenia. Mal by byť tunel pod Lamanšským prielivom len prvým krokom?“ zverejnil Johnson na Twitteri. Podľa britských médií navrhol šéf britskej diplomacie, aby sa vybudoval 35 kilometrov dlhý most medzi Britániou a Francúzskom. Okamžitý Macronov súhlas, o ktorom informovali niektoré médiá, však jeho hovorca podľa BBC poprel.

Foto: archív

Johnson už v minulosti navrhoval vybudovanie ďalšieho tunela spájajúceho juhovýchod Anglicka a severozápad Francúzska. V súčasnosti je však podľa denníka The Guardian presvedčený, že by bolo lepšie Lamanšský prieliv preklenúť mostom. O výstavbe mosta medzi Francúzskom a Britániou sa uvažovalo už v minulosti, nakoniec sa však pristúpilo k vybudovaniu podmorského železničného tunela. Ten pod názvom Eurotunnel otvorili v roku 1994.

Johnson ešte ako starosta Londýna podporoval rad infraštruktúrnych projektov vrátane vybudovania nového letiska pri Londýne či postavenie nového mosta cez Temžu. Oba spomínané projekty boli neskôr zavrhnuté ako príliš nákladné a málo prínosné.