Úvod Politika Denník SME predviedol dosiaľ nevídaný pokus o manipuláciu volieb prezidenta

Denník SME predviedol dosiaľ nevídaný pokus o manipuláciu volieb prezidenta

Foto: Pavel Kapusta

Denník SME vo svojom printovom vydaní v deň prezidentských volieb zverejnil na titulnej strane vzorový hlasovací lístok s kandidátmi na prezidenta Slovenskej republiky. Na rozdiel od oficiálneho lístka, ktorý je k dispozícii voličom vo volebných miestnostiach, SME zobrazuje lístok s pozmeneným poradím kandidátov, ktoré nekorešponduje s ich abecedným poradím.

Čitateľov tak denník zámerne uvádza do omylu, čo možno označiť za dosiaľ nevídaný pokus o manipuláciu voličov. Denník SME uviedol správne poradové čísla len štyrom kandidátom, a to Bélovi Bugárovi, Zuzane Čaputovej, Marianovi Kotlebovi a Milanovi Krajniakovi.

“Háčik spočíva v tom, že písmeno ch nasleduje až za h, a nie za c. Preto počnúc Eduardom Chmelárom majú štyria kandidáti uvedené nesprávne číselné poradie,” píše portál Hlavné správy o manipulácii denníka SME. Ako pokračuje, nesprávne poradie sa týka aj kandidátov nasledujúcich za poradovým číslom 7, patriace kandidátovi Milanovi Krajniakovi.

Na skutočnom volebnom lístku totiž ešte nasledujú mená kandidátov, ktorí sa medzitým vzdali, teda Roberta Mistríka a Józsefa Menyhárta. “Preto denník SME poškodil aj všetkých tých, ktorí nasledujú za číslom 7 a ktorým udelil nesprávne poradie,” uvádzajú Hlavné správy a dodávajú, že pridelenie nesprávnych čísel môže reálne ovplyvniť voľby. “Mnohí ľudia budú podľa portálu v rýchlosti krúžkovať len číslo, ktoré si zapamätali, bez toho, aby si skontrolovali reálne umiestnenie vybraného kandidáta.

Koláž: archív

“Je smiešne a alarmujúce, že SME, ktoré robí kamaň proti konšpiráciám, a ktorého vydavateľ Alexej Fulmek sedí v hodnotiacej komisii projektu Konšpirátori.sk, sa samé dopúšťa zjavnej politickej konšpirácie voči niektorým prezidentským kandidátom,” reagovala strana Národná koalícia na manipulatívny krok denníka SME.

Na sociálnej sieti sa k téme vyjadrili aj prezidentskí kandidáti  Martin Daňo, Štefan Harabin, Róbert Švec a Maroš Šefčovič. “Toto je boj liberálov? Znova klamstvo a podvod na voličoch!” napísal Daňo. “

Denník SME sa pokúsil absolútne bez hanby zmanipulovať prezidentské voľby zverejnením falošného volebného lístka na svojej titulnej stránke. Čoho všetkého sú títo ľudia schopní? Dajte, prosím, vedieť čo najväčšiemu počtu ľudí, že na titilnej strane SME je falošný, neexistujúci volebný lístok,“ uvádza na svojom profile sudca Štefan Harabin.

„Konanie denníka SME sa dotklo aj mojej osoby ako kandidáta na prezidenta a som presvedčený, že z ich strany nešlo o omyl ale o cielený pokus, takýmto nehoráznym spôsobom ovplyvniť výsledky dnešných volieb,“ uviedol pre portál napalete.sk predseda Slovenského hnutia obrody Róbert Švec.

„Denník SME hrubo zasiahol do priebehu prezidentských volieb, keď na titulnej strane zverejnil fiktívny volebný lístok, kde sú posunuté čísla jednotlivých kandidátov. Je tu jasný zámer uviesť slovenskú verejnosť do omylu. Je smutné, ako sa dokážu zapredať niektoré mediá,“ konštatoval podpredseda Európskej komisie a kandidát na post hlavy štátu Maroš Šefčovič.

Zmanipulovaný volebný lístok skopírovaný z denníka SME sa šíril aj na sociálnych sieťach, čím dostával do omylu ďalšie tisícky užívateľov. Zverejnili ho aj mediálne známi ľudía – napríklad novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová či herečka Kristína Tormová. (Reprodukcia: internet)