Úvod Politika Die Welt: Chémia medzi Trumpom a Merkelovou nefunguje

Die Welt: Chémia medzi Trumpom a Merkelovou nefunguje

Foto: archív

Po prvom stretnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou to na nijaké veľké priateľstvo medzi oboma politikmi nevyzerá, zhodujú sa nemecké médiá. Pri hodnotení spoločnej schôdzky vo Washingtone pritom analyzujú každý detail, vrátane momentu, keď Trump nepodal Merkelovej ruku.

„Rozhovory v Bielom dome sa obišli bez väčších problémov. Občas bolo zrejmé, ako zložité to s oboma môže byť,“ píše server Spiegel Online a pripomína práve moment, keď Trump počas fotografovania v Oválnej pracovni nereagoval na otázku Merkelovej, či si podajú ruku.

„Ak to bol úmysel, alebo nie – tá scéna celkom dobre sedí na prvé stretnutie oboch v Bielom dome, pretože aj keď pôsobí vecne, Merkelová a Trump nevyzerajú zohrane,“ konštatuje server, podľa ktorého len ťažko môžu byť osobnostné rozdiely medzi oboma politikmi väčšie.

„Znovu sa ukázalo, aké veľké sú rozdiely v štýle a prístupe oboch. Na jednej strane kancelárka, ktorá starostlivo váži slová, na druhej prezident, ktorý hlasno kritizuje partnerské krajiny ako Nemecko,“ vidí to podobne aj spravodajský web denníka Süddeutsche Zeitung.

Podotýka pritom, že rozdiely sa zďaleka netýkajú len politického štýlu, ale aj obsahu. Najväčšiu zhodu podľa neho Merkelová a Trump našli v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky, najmenší v politike obchodnej. Táto časť rokovania bola údajne napätá a veľmi chladná.

Süddeutsche Zeitung poukazuje tiež na to, ako rozdielny sprievod si obaja politici na diskusiu o hospodárskej politike vzali. Kým Merkelovej sekundoval šéf firmy Siemens Joe Kaeser alebo BMW Harald Krüger, Trumpovi jeho dcéra Ivanka a jej manžel a prezidentov poradca Jared Kushner. Podľa servera denníka Die Welt “to však nemusí stáť v ceste budúcej pragmatickej spolupráci oboch politikov. Chémia však medzi nimi na prvý pohľad nefunguje.”

Okrem nepodareného pokusu o podanie ruky Die Welt pripomína tiež okamih z tlačovej konferencie, keď Trump hovoril o tom, že on aj Merkelová majú spoločné to, že je odpočúvala administratíva bývalého prezidenta Baracka Obamu. Pobavil tým síce novinára, Merkelová v tej chvíli podľa denníka vyzerala, že by najradšej bola niekde inde.

Po stretnutí s Merkelovou prezident Donald Trump napísal na sociálnej sieti Twitter nasledovný status: „Napriek tomu, čo ste počuli z falošných správ, som mal skvelé stretnutie s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Nemecko dlhuje obrovskú sumu peňazí NATO a Spojeným štátom. Nemci musia zaplatiť viac za silnú a veľmi drahú obranu, ktorú poskytujú Nemecku!“

Trump po stretnutí s Merkelovou na spoločnej tlačovej konferencii vyhlásil, že spojenci v NATO si musia plniť dohodnuté finančné záväzky. Dodal, že mnohé členské krajiny podľa neho „dlhujú aliancii veľké sumy peňazí“, čo je k USA „veľmi nespravodlivé“. Merkelovej sa však americký prezident na spomenutej konferencii zároveň poďakoval za to, že sa Nemecko zaviazalo zvýšiť svoje príspevky vynakladané na obranu v rámci NATO až na 2 percentá HDP.