Úvod Politika Dokument Mečiar: premrhaná šanca angažovanej kinematografie 

Dokument Mečiar: premrhaná šanca angažovanej kinematografie 

Tereza Nvotová. (Foto: archív)

V poslednom období sa akoby roztrhlo vrece s angažovanými filmárkami, ktoré majú ambíciu reflektovať našu „horúcu“ súčasnosť. Bolo by to v poriadku, ak by tieto filmy (dva dokumentárne a jeden hraný) robili vyzreté filmárske osobnosti s cieľom objektívne reflektovať našu súčasnosť. To sa však ani náhodou nedeje. Naopak, tejto úlohy sa zmocnili relatívne mladé filmárky Lucia Piussi  –  Od Fica do Fica, Mariana Čengel Solčanská – Únos a takmer debutantka Tereza Nvotová – Mečiar.

Schematické pohľady
Všetky spomenuté režisérky majú okrem pokusu o generačnú výpoveď spoločné aj jednoznačné hodnotové ukotvenie a takmer identický pohľad na najzásadnejších politických aktérov, ako aj interpretáciu našich najnovších dejín. Neupieram autorským subjektom (režisérkam) mať právo na vlastný názor, ale mali by sa vyvarovať zjednodušujúcich a schematických pohľadov. A smutné je, že ani jednej z autoriek sa tomuto úskaliu nepodarilo vyhnúť, každej v inej miere, čo sa v konečnom dôsledku zásadným spôsobom prejavilo na kvalite ich filmových výstupov.

Najtrápnejšia politická agitka je jednoznačne Solčanskej politický triler Únos. Zaň  by sa nemusela hanbiť ani  povestná ikona stalinských schématikov, súdruh Ždanov.

Film plný vecných chýb, zjednodušení, len ďalej utvrdzujúci ošúchané klišé, navyše s množstvom nelogickostí, si zaslúži nomináciu na Zlatú malinu za najhorší film roka. Jediným pozitívom tohto filmu je zarieknutie sa režisérky, že politický triler už nikdy viac. Verme, že svoje predsavzatie aj dodrží.

Lucia Piussi urobila záslužnú prácu aspoň v tom, že zdokumentovala fatálne zlyhanie organizátorov gorilích protestov. Piussi zaznamenala, prečo sa nepodarilo využiť obdivuhodnú príležitosť a nevídanú občiansku mobilizáciu na možno aj kvalitatívnu premenu nášho politického systému, alebo aspoň jeho zásadnejšiu reformu. Film začína  povestným hlasovaním o vyslovení nedôvery vláde Ivety Radičovej v súvislosti s eurovalom. Ako vieme, hypertrofované ego Richarda Sulíka spôsobilo predčasný pád tejto vlády. Návrat Roberta Fica bol už len otázkou času a vieme, že bol triumfálny.

Foto: archív
Foto: archív

Samozrejme, optika Piussi bola celkom jednoznačná. Každému divákovi síce bolo jasné, na akej strane stojí, miera schematizmu v tomto dokumente však ani zďaleka nedosahovala úroveň Solčanskej Únosu. Piussi sa dokázala kriticky pozrieť aj do vlastných radov, problém je však v tom, že kritiku vnímala skôr inštrumentálne, teda kritizovala predovšetkým Ficových kritikov za to, že svojim „nezodpovedným konaním“ umožnili predčasný návrat Fica, teda „Veľkého zla“.

Najnovší zo spomínaných filmov, dokument Mečiar od Terezy Nvotovej chvíľami budí dojem, že autorka nešla do celého projektu s jasným a dopredu definovaným zámerom. Veľmi skoro sa však ukázalo, že rodinné prostredie a vplyv sociálnych väzieb, v ktorých sa pohybuje, a v neposlednom rade aj generačný pohľad, sú veci, ktoré ju veľmi viditeľne determinovali. Škoda. Téma, ktorú si vybrala, bola totiž veľmi inšpiratívna a priam si pýtala štrukturalistický prístup.

Posilňovanie stereotypov
Vladimír Mečiar je bez ohľadu na to, či k nemu pociťujeme sympatie alebo antipatie, neprehliadnuteľná osobnosť, ktorá zásadným spôsobom formovala deväťdesiate roky. Vo svojej podstate je to osobnosť tragická, keďže obrovský politický talent premrhal vinou negatívnych osobných vlastností a sérií veľkých politických chýb, ktoré v konečnom dôsledku spôsobili, že po dvadsiatich rokoch bol z verejného priestoru pomerne nedôstojným spôsobom vytesnený.

Ak teda divák očakával  uchopenie témy, hľadanie skutočných príčin jeho problematických rozhodnutí, hľadanie kontextov týchto rozhodnutí alebo len odpovede na to, čo s človekom dokáže urobiť najvyššia politická moc, musí byť nutne sklamaný. Jemne oživujúci je len prístup režisérky, keď svoju reflexiu Mečiara posúva do obdobia svojho ranného detstva, keď sa hrala na Mečiara. Tento kontext mne, ako generačne staršiemu percipientovi chýbal a je možno aj osviežujúcejší, lebo v mojom detstve sme sa na politikov nehrali.

To, čo nasleduje, je však len znôška schém, ktoré sú všeobecne známe, nič nové neprinášajú a len posilňujú stereotypy, ktoré o tejto osobnosti vytvárajú médiá hlavného prúdu. V tomto kontexte je potom symptomatické, že v podstate všetci respondenti, ktorí vo filme vystupovali, sú jeho dlhodobí a často až kŕčovití kritici. Osoby ako Fedor Gál, novinári Žitný, Leško, Šimečka, Nicholson, Tóth a Korda sotva povedia o Mečiarovi čosi pozitívne. Jediný respondent, u ktorého by sme apriórnu predpojatosť nemuseli očakávať, je český expremiér Petr Pithart. Aj ten však vystupoval viac-menej v očakávanom naratíve, takže ani jeho vyjadrenia nenabúrali starostlivo vytváraný obraz.

Foto: archív
Foto: archív

Jediné, čo treba oceniť na tomto neúspešnom pokuse o vytvorenie komplexného obrazu Mečiara je fakt, že hlavný protagonista dostal priestor na sebareflexiu. Ochota Mečiara vystupovať vo filme však bola využitá veľmi chabo.

No a definitívne popretie akejkoľvek vážnosti, respektíve prístupu „sine ira et studio“ prichádza, keď režisérka sebaodhaľujúco konštatuje, že rok 1998, teda zastavenie Mečiara, vzbudil v jej prostredí plané nádeje, lebo, ako sa neskôr ukázalo, po relatívne krátkom čase sa nám podobný fenomén reinkarnoval v osobe jeho mladšieho a v mnohých veciach šikovnejšieho žiaka Fica.

Táto plytká a ošúchaná myšlienková schéma len demonštruje plochosť a binárnosť myslenia režisérky, ktoré však možno generalizovať na takmer celé pseudoumelecké prostredie, v ktorom sa pohybuje. Film Mečiar je tak len ďalšou premrhanou šancou pozrieť sa hlbšie a štruktúrovanejšie na našu nedávnu minulosť.