Donald Trump sa oficiálne ujal úradu prezidenta Spojených štátov a prevzal tak nielen kufrík s odpaľovacími kódmi k jadrovým hlaviciam, ale aj obrovskú zodpovednosť za vedenie svetovej veľmoci. Objavili sa len lokálne protesty, ktoré polícia miestami riešila slzotvorným plynom. Účasť na oslavách bola oveľa menšia, než v prípade prvej inaugurácie Baracka Obamu z roku 2009, ale priestory pred Kapitolom boli počas ceremónie plné ľudí.

Medzi pozvanými hosťami bol aj bývalý americký prezident Jimmy Carter a medzi poslednými prišiel Barack Obama. Pár minút pred pol dvanástou miestneho času sa k davu prominentov pridal aj viceprezident Mike Pence, ktorý bol spolubojovníkom Donalda Trumpa počas celej vyostrenej kampane, spojenej s obvineniami z podvodov medzi republikánmi a demokratmi.

Rétorika z kampane
Novozvolený prezident Spojených štátov Donald J. Trump vyšiel na pódium za potlesku priaznivcov a davu VIP hostí. Nechýbalo podávanie rúk s Barackom Obamom a jeho manželkou Michelle, ktorí dnes absolvujú posledný let vládnym lietadlom. Trump následne zdvihol zaťatú päsť do vzduchu a ukázal na pár ľudí sediacich vedľa neho. Všetko zakončil veľkým pozdravom davu.

 PO KRÁTKEJ REČI PREDSEDU INAUGURAČNEJ KOMISIE, SENÁTORA ROYA BLUNTA, ZAZNELA AKO UŽ TRADIČNE MODLITBA A PRÍHOVORY PREDSTAVITEĽOV CIRKVÍ V USA.

Slávnostný sľub pred očami tisícov ľudí zložil najprv viceprezident Mike Pence. Zaznel krátky potlesk prítomných, nasledovalo objímanie sa s hosťami a ruku na Bibliu bol pripravený priložiť aj Donald J. Trump. Úrad prebral po Barackovi Obamovi na poludnie washingtonského času.

„Ja Donald J. Trump slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta USA a podľa svojich najlepších schopností budem zachovávať, chrániť a strážiť Ústavu Spojených štátov, v tom mi Boh pomáhaj,“ zopakoval Trump prísahu a takmer na sekundu presne o 12.00 h washingtonského času sa stal 45. prezidentom USA.

V energickom inauguračnom príhovore Donald J. Trump pripomenul, že chce spojiť krajinu a odovzdať ju ľuďom. „V súčasnosti sa spájame vo veľkom úsilí, aby sme vybudovali našu krajinu a zabezpečili budúcnosť pre všetkých občanov. Spolu budeme rozhodovať o osude našej krajiny a sveta počas nasledujúcich rokov, ktoré prídu,“ povedal po úvodnom poďakovaní svojmu predchodcovi a prítomným. „My občania Ameriky sa teraz zúčastňujeme úsilia znovu vybudovať našu veľkú krajinu. Áno, na ceste budú stáť prekážky a nastanú aj ťažké obdobia,“ priznal.

Trump sa držal v prvom veľkom príhovore svojej rétoriky z kampane a opakoval Američanom, že práve oni sú pre neho prvoradí. „Dnes neodovzdávame moc jednej strany druhej strane, ale odovzdávame moc z Washingtonu DC a dávame ju vám ľuďom. Pridlho malá skupina ľudí v hlavnom meste žala úspechy vlády, zatiaľ čo ľudia znášali náklady,“ pokračoval na antiestablishmentovú nôtu Trump.

Trump počas slávnostného sľubu. (foto: archív)
Trump počas slávnostného sľubu. (foto: archív)

Amerika na prvom mieste
Nový šéf Bieleho domu, ktorý nastupuje v mimoriadne napätej atmosfére, vyvolanej jeho odporcami, pripomenul Američanom, že chce vrátiť vládu ľuďom. „Tieto Spojené štáty sú vašou krajinou. To, na čom záleží, nie je to, kto kontroluje vládu, ale či je vláda kontrolovaná ľuďmi. Dvadsiaty január 2017 bude pamätný ako deň, keď sa ľudia stali vládcami tejto krajiny,“ povedal pred davmi Trump.

Spojené štáty musia byť podľa republikánskeho prezidenta za každých okolností prioritou. „Počas desaťročí sme uprednostňovali zahraničné firmy, čo bolo na škodu našej krajiny. Chránili sme hranice iných krajín, zatiaľ čo sme odmietali chrániť našu vlastnú krajinu. Bilióny a bilióny sme míňali v zahraničí, zatiaľ čo sa americká infraštruktúra rozpadala. Zabezpečili sme bohatstvo pre iné krajiny, kým bohatstvo našej krajiny sa strácalo,“ zaútočil na minulé vlády Trump.

Amerika je teda odteraz na prvom mieste a prezident sľúbil, že takto bude postupovať pri prijímaní všetkých rozhodnutí. „Amerika začne vyhrávať, tak ako nikdy predtým. Prinesieme späť pracovné miesta, zabezpečíme hranice, prinesieme späť bohatstvo a prinesieme späť naše sny. Budeme stavať nové cesty, železnice a letiská v celej našej krajine. Znova vybudujeme našu krajinu,“ povedal. „Čas prázdnych rečí uplynul, prichádza hodina akcie. Nedovoľte nikomu, aby vám hovoril, že sa to nedá urobiť. Nijaká výzva nemôže byť neprekonateľná pre srdce Ameriky,“ pokračoval.

 NECHÝBALI ANI SLOVÁ O DIPLOMACII A BOJI PROTI TERORIZMU, SVEDČIACE O MOŽNEJ ZMENE AMERICKEJ ZAHRANIČNEJ POLITIKY.

„Posilníme staré spojenectvá, vytvoríme nové a zjednotíme civilizovaný svet proti radikálnemu islamskému terorizmu, ktorý vyhladíme z povrchu zemského!“ pokračoval novozvolený prezident. Jeho predchodca Barack Obama sa pritom pri teroristických útokoch vždy zdráhal adjektívum „islamský“ použiť.

„Nikdy už nebudete ignorovaní, váš hlas, vaše nádeje a vaše sny budú definovať náš americký osud. Vaša odvaha a dobrota vášho srdca vás budú viesť na tejto ceste. Urobíme Ameriku veľkou, hrdou, bezpečnou a veľkolepou. Nech Boh žehná vám a Spojeným štátom,“ uzavrel Trump.

Na záver slávnostného aktu zaznela hymna USA v podaní Jackie Evanchovej. Účastníčka súťaže Amerika má talent z roku 2010 čelila za prijatie ponuky vlne kritiky ešte pred samotnou akciou, keďže väčšina veľkých osobností účasť a vystupovanie na Trumpovej inaugurácii odmietla. Napriek tomu výkon mladej speváčky dojal k slzám Michelle Obamovú.

Po prvý raz v histórii sa prvou dámou v USA stane slovanská žena. melania Obamová pochádza zo Slovinska. (Foto: archív)
Po prvý raz v histórii sa prvou dámou USA stala slovanská žena. Melania Trumpová pochádza zo Slovinska. (Foto: archív)