Úvod Ľudia Zomrela významná slovenská herečka Zdena Gruberová

Zomrela významná slovenská herečka Zdena Gruberová

Foto: archív

Významná slovenská herečka Zdena Gruberová zomrela vo veku 83 rokov v stredu 18. januára v Bratislave, informovali zo Slovenského národného divadla. SND prijalo správu o úmrtí jednej z významných slovenských herečiek, dlhoročnej členky Činohry SND Zdeny Gruberovej, s veľkým zármutkom. O termíne poslednej rozlúčky s umelkyňou budeme informovať, uviedla tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

„Stretnutie s touto krehkou noblesnou dámou, tragédkou, ktorá mala zmysel pre komediálne herectvo, umelkyňou s ušľachtilým srdcom, bolo vždy udalosťou – v divadle, na filmovom plátne, televíznej obrazovke, či pri počúvaní rozhlasu,“ pripomenula Pažítková v nekrológu zverejnenom na webstránke SND.

Zdena Gruberová sa narodila 24. novembra 1933 v Šenkviciach (okres Pezinok). „V mladosti netušila, že si ju získa Tália, rozhodla sa študovať na obchodnej akadémii. So školou však boli na Hamletovi a Jozef Budský v hlavnej úlohe vyžaroval energiu, ktorej neodolala. Vtedy si ani nepomyslela, že by raz na javisku SND mohla v Hamletovi hrať Oféliu. Stalo sa tak v roku 1964 a po jej boku bol Karol Machata, azda jej najčastejší javiskový partner v budúcnosti. V tom istom roku stvárnila aj Maggie v Millerovej hre Po páde a Stellu v hre Tennessee Williamsa Električka zvaná túžba,“ uviedla v nekrológu o Gruberovej tlačová tajomníčka SND.

Pažítková pripomenula, že na začiatku divadelnej cesty Zdeny Gruberovej bola poézia. Július Pántik a František Dibarbora jej odporúčali, aby sa prihlásila na bratislavské Konzervatórium. Ako 21-ročná prešla v roku 1954 z martinského divadla do SND a keď mala dvadsaťdva, stvárnila Júliu – azda jej najobľúbenejšiu postavu. „Z mladistvých prefíkaných šibaliek s príznačným osobným šarmom, sa pomerne rýchlo prepracovala až k Shakespearovi, k postavám, ktoré sú snom každej mladej herečky,“ uviedla v tom čase o Gruberovej jedna z divadelných kritík.

Foto: archív
Foto: archív

Na javisku Činohry SND, ktorej bola členkou od septembra 1954 do konca roka 1998, stvárnila deväť desiatok postáv – tragické, dramatické, aj komické. „V Shakespearovi hrala Júliu, Oféliu, Hermiu, Regan, aj jednu z Veselých panien z Windsoru, vytvorila psychologickú štúdiu Maggie v Millerovej hre Po páde, zažiarila ako Linda v jeho hre Smrť obchodného cestujúceho, bola skvelou Evou v Madachovej Tragédii človeka, Anti v Karvašovej hre Antigona a tí druhí, Princeznou Eboli v Schillerovom Donovi Carlosovi aj Stellou v dráme Električka zvaná túžba T. Williamsa. Všetko sú to náročné dramatické úlohy,“ pripomenula herecké majstrovstvo Gruberovej Izabela Pažítková.

„Ako herečka som považovala za veľkú česť hrať v SND s vynikajúcimi partnermi. S obecenstvom som si vždy rozumela a dúfam, že ani režisérov som nesklamala. Zahrala som si naozaj množstvo krásnych postáv,“ povedala sa Gruberová pri príležitosti svojho 80. jubilea. „Je to fantastický pocit stáť na javisku, hrať dobrú rolu v dobrej inscenácii. Vtedy nemyslíte na to, či máte peniaze, starosti… Možno sa to nedá celkom prirovnať k pocitu lekára, ktorý práve niekomu zachránil život, ale možno ja niekomu na tom javisku zasa vrátim dôveru v niečo, čomu už neverí. Je to prekrásne povolanie,“ cituje ďalej nekrológ herečku.

Posledný rozhovor poskytla Zdena Gruberová týždenníku Plus 7 dní, kde odpovedala aj na otázku, čo si myslí o hereckej profesii po rokoch. „Viete, je mi ľúto, že v televízii už nevidno kvalitné inscenácie. Odvrátili sme sa od klasických autorov, svetových, ale aj slovenských. Z toho, čo dnes vysielajú televízie, sa mi nič veľmi nepáči. A tým novým seriálom neviem prísť na chuť,“ priznala. Mimochodom, aj ona sama nedávno dostala zaujímavú ponuku na účinkovanie v televíznom seriáli. No odmietla ju.

Zdena Gruberová a Leopold Haverl v hre Tragédia človeka. (Foto: archív)
Zdena Gruberová a Leopold Haverl v hre Tragédia človeka. (Foto: archív)