Úvod Ekonomika Elektromobily vezmú prácu desaťtisícom zamestnancov Volkswagenu

Elektromobily vezmú prácu desaťtisícom zamestnancov Volkswagenu

Foto: archív

Prestavba Volkswagenu na produkciu výrazne väčšieho podielu áut s čistým elektrickým pohonom prinesie zrušenie desiatok tisíc pracovných miest. „Nepôjde o zrušenie niekoľkých stoviek pracovných pozícií,“ uviedol člen správnej rady koncernu a základného závodu vo Wolfsburgu pre personalistiku Karlheinz Blessing.

Dodáva, že „počas niekoľkých rokov zaniknú v závodoch koncernu na celom svete pracovné miesta, ktorých počet možno vyjadriť päťmiestnym číslom“. Autá s elektrickým motorom sa budú skladať z menšieho počtu komponentov ako súčasné vozidlá so spaľovacím motorom. Niektoré súčiastky totiž nebudú vôbec potrebné. „Na ich výrobu budeme potrebovať menej ľudí,“ vysvetľuje manažér.

K tomu by podľa neho prišlo aj bez škandálu s emisiami. Teraz je však tlak na robenie účinných opatrení všeobecne väčší. Správna rada pritom sľubuje, že Volkswagen nebude prepúšťať pracovníkov pre nadbytočnosť. Počet zamestnancov však bude klesať. Je teda len otázka času, kedy sa záujem o nich začne znižovať.

Už niekoľko týždňov sa vo Volkswagene sporia predstavitelia zamestnancov a správna rada o organizačnej prestavbe koncernu aj dôsledkoch zvyšovania podielu e-áut v jeho celkovej produkcii na pracovné miesta. Šéf závodnej rady Bernd Osterloh napríklad nalieha, aby sa batérie do áut s elektrickým pohonom vyrábali v Nemecku.