Úvod ZO ZAHRANIČIA EÚ a Británia sa zhodli na návrhu brexitovej dohody

EÚ a Británia sa zhodli na návrhu brexitovej dohody

Foto: archív

Rokovacie tímy Európskej únie a Británie sa zhodli na návrhu brexitovej dohody. Správu priniesol britský denník The Guardian s odvolaním sa na zdroje z oboch strán. Podľa informácií agentúry Reuters je však zatiaľ predčasné tvrdiť, že dohoda je definitívne hotová.

Michel Barnier, ktorý v rokovaniach zastupuje EÚ, upozornil, že stále čaká na právne záväzné návrhy Londýna v niekoľkých kľúčových otázkach. Brusel nebol spokojný s tým, ako si britská strana predstavovala budúce colné postavenie Severného Írska a kontroly tovaru prúdiaceho medzi Britániou a EÚ. The Guardian uviedol, že podľa jeho zdrojov sa pohľad na zásadný problém podarilo zladiť a hranica pre colné kontroly bude mimo pevniny.

Podľa Barnierovho skoršieho vyhlásenia mal Londýn splniť aj ďalšie podmienky únie. Brusel napríklad chcel, aby kontrola dodržiavania hraničného režimu spadala do právomocí súdu EÚ. Nepáčili sa mu ani početné colné výnimky pre malé a stredné firmy, ktorých je v Severnom Írsku väčšina. Agentúra Reuters s odvolaním sa na svoje zdroje napísala, že hovoriť o hotovej brexitovej dohode je „predčasné“.