Úvod Z DOMOVA Odídenci zo SaS zakladajú v NR SR vlastný poslanecký klub

Odídenci zo SaS zakladajú v NR SR vlastný poslanecký klub

Foto: archív

Deväť poslancov, ktorí odišli zo SaS, vystupuje aj z poslaneckého klubu strany. Zakladajú vlastný poslanecký klub, ktorý povedie Natália Blahová. V parlamente chcú zostať v opozícii a podľa vlastných slov byť „proeurópskou a liberálnou silou“. Blahová ubezpečila ľudí pred voľbami, že „budú vo svojej práci pokračovať“.

To, či vstúpia do inej strany či založia vlastný subjekt, neprezradila. Na otázku, či plánujú zostať v politike, odpovedali, že by tak veľmi radi urobili, lebo cítia „silnú podporu voličov“. Blahová dodala, že poslanecký klub budú okrem nej a Jany Kiššovej tvoriť Ľubomír Galko, Jozef Rajtár, Vladimír Sloboda, Radoslav Pavelka, Miroslav Ivan, Renáta Kaščáková a Jakub Nedoba.

„Tento krok je zavŕšením procesu, ktorý začal Richard Sulík tým, že zvolal mimoriadny kongres. Rozštiepila sa tým nielen SaS, ale aj jej poslanecký klub,“ vyhlásila Jana Kiššová. K dnešnému dňu opustilo stranu podľa Ľubomíra Galka približne 40 ľudí.

Predseda SaS Richard Sulík reagoval na odchod nespokojencov zo strany slovami, že spáchali „politickú samovraždu“. Uviedol, že stále nerozumie, čo bolo dôvodom, pre ktorý konflikt eskaloval, keďže nešlo o hodnotový ani názorový spor.