Úvod Spoločnosť EÚ chystá návrh o užšej spolupráci ohľadom očkovania

EÚ chystá návrh o užšej spolupráci ohľadom očkovania

Foto: archív

Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že začína verejnú konzultáciu o možných aktivitách, ktoré treba zahrnúť do návrhu na dôraznejšiu spoluprácu na úrovni EÚ proti chorobám, ktorým sa dá predchádzať očkovaním. Komisia plánuje tento návrh prijať počas roka 2018.

Verejná konzultácia, ktorá potrvá 12 týždňov – do 15. marca 2018, dáva možnosť všetkým zainteresovaným osobám a organizáciám v EÚ pomôcť dotvoriť túto dôležitú iniciatívu vyplnením štruktúrovaného dotazníka. Ten sa zameriava na tri piliere: riešenie otázky váhavého prístupu občanov k očkovaniu; udržateľná politika v oblasti očkovania v EÚ a celoeurópska koordinácia vrátane podpory dialógu medzi zainteresovanými stranami a príspevku EÚ k celosvetovému zdraviu.

Po skončení verejnej konzultácie a vyhodnotení dotazníkov eurokomisia vypracuje tzv. konzultačnú správu. Dôležitosť verejnej konzultácie v oblasti očkovania vyzdvihol aj eurokomisár pre zdravie a bezpečnosť potravín Vytenis Andriukaitis. Pripomenul, že predseda EK Jean-Claude Juncker v rámci svojej septembrovej správy o stave Únie povedal, že je neprijateľné, že v roku 2017 ešte stále existujú deti, ktoré zomierajú na choroby, ktoré by mali byť v Európe dávno odstránené.

„Som odhodlaný podporiť členské štáty v tom, aby zvýšili mieru očkovania v EÚ. Konzultácie, ktoré spúšťame, sú príležitosťou pre občanov a organizácie pomôcť pri posilňovaní spolupráce proti chorobám, ktorým môžeme predísť vďaka očkovaniu,“ skonštatoval Andriukaitis.

Komisár spresnil, že nejde o akúsi kampaň o výhodách očkovania, zároveň však upozornil, že výhody očkovacích látok nie je otázka názoru, ale potvrdená skutočnosť. „Rastúci skepticizmus voči očkovacím látkam ohrozuje kroky, ktoré sme doteraz urobili v oblasti verejného zdravia,“ upozornil komisár v správe pre médiá.