Úvod Zdravie Európanov kosí chrípka. Nemecko hlási cez stovku mŕtvych a plné nemocnice

Európanov kosí chrípka. Nemecko hlási cez stovku mŕtvych a plné nemocnice

Foto: archív

Tohtoročná chrípková epidémia si v Nemecku vyžiadala už 102 obetí. Za posledný týždeň zaznamenali v krajine takmer 18-tisíc prípadov ochorenia. Denník Süddeutsche Zeitung napísal, že mnohé bavorské nemocnice sa nachádzajú na hranici svojich kapacít.

Medzi najväčšmi postihnuté spolkové krajiny patria Bádensko-Württembersko či Severné Porýnie-Vestfálsko. Zatiaľ najmenej chorých naopak hlásia spolkové krajiny na východe Nemecka. Najčastejšie ochoreli ľudia vo veku 35 až 59 rokov. Najčastejšími obeťami sa stali pacienti starší ako 60 rokov. Do tejto vekovej kategórie spadajú až dve tretiny úmrtí.

Najmenej štyria ľudia podľahli chrípke minulý týždeň aj v Poľsku. Podľa ČTK to oznámili poľské úrady. V krajine je viac ako 270-tisíc chorých, asi 1 200 z nich muselo byť hospitalizovaných. Uplynulý mesiac chrípkou ochorelo na 700-tisíc Poliakov, nebol však zaznamenaný nijaký smrteľný prípad.

Chrípková epidémia trápi aj Slovákov. Uplynulý týždeň sme zaznamenali smrť pacienta, ktorý skonal necelých dvadsaťštyri hodín po hospitalizácii. Celková chorobnosť stúpla na 12,3 percenta. Pre chrípku prerušilo vyučovanie 410 materských, základných a stredných škôl po celom Slovensku. Zákaz návštev platí v dvadsiatich troch nemocniciach. Neobvykle silná je napríklad aj epidémia v Španielsku, kde od začiatku sezóny evidujú 472 úmrtí, čo je najviac od roku 2009.