Úvod Politika Do Európy mieri nová vlna džihádistov

Do Európy mieri nová vlna džihádistov

Foto: archív

Európe hrozí nová vlna teroru súvisiaceho s návratom radikálnych džihádistov z väzení. Varuje pred tým generálny tajomník Interpolu a kriminalista Jürgen Stock: „Onedlho môžeme čakať druhú vlnu islamských radikálov, ktorých môžeme označiť ako Islamský štát verzie 2.0.“

„Mnohí z nich sú pravdepodobní teroristi alebo prívrženci teroristických skupín. Preto dostali tresty od dvoch do piatich rokov väzenia. Neboli odsúdení za konkrétny teroristický útok, ale len za podporu teroristických aktivít. Ich rozsudky neboli prísne,“ vraví Stock.

Európa sa musela od roku 2014 vyrovnať s množstvom vážnych islamistických teroristických útokov. Najhoršia situácia bola v roku 2015, keď teroristi v Paríži pripravili o život stotridsať ľudí. „Vieme, že radikalizácia prebieha aj vo väzení a nedávny útok v Štrasburgu je ďalším príkladom,“ opisuje šéf medzinárodnej policajnej organizácie.

Interpol má databázu s menami približne 45-tisíc podozrivých zahraničných džihádistov. Ich lokalizácia však je aj tak náročná výzva pre policajné zbory i bezpečnostné agentúry. „Navrátilci sú stále objektom záujmu mnohých členských krajín. Mnohí z tých, ktorí odišli bojovať z Európy či Ázie, sa zatiaľ nevrátili. Niektorí zahynuli na bojisku, o iných sa nič nevie,“ priznáva Stock.

Foto: archív

Bezpečnostné agentúry sa návratu islamistov obávajú, pretože sa zocelili v boji, sú dobre vycvičení a podarilo sa im nadviazať medzinárodnú komunikáciu. „Do konfliktných zón odišli bojovníci z vyše sto krajín sveta. Získali tak príležitosť na vytvorenie obrovskej siete a tieto kontakty stále udržiavajú.“

Interpol preto vytvoril medzinárodnú databázu biometrických údajov. Tá 194 členským štátom umožňuje identifikovať podozrivých z teroristických aj trestných činov. Databáza sa osvedčila napríklad pri sledovaní bojovníkov Islamského štátu, vracajúcich sa zo Sýrie či Iraku do Európy.

„Keď je ISIS geograficky porazený, títo jedinci sa pokúsia premiestniť sa do iných konfliktných oblastí v juhovýchodnej Ázii alebo Afrike, iní sa vydajú do Európy, aby útočili tam. ISIS stále predstavuje hrozbu, teraz však ako podzemná organizácia,“ varuje Stock.

Interpol zároveň pracuje na vývoji svetového systému včasného varovania pred teroristickou činnosťou. Pomáha však odstraňovať aj organizovaný zločin alebo internetovú kriminalitu.