Úvod Politika Exprezident Gašparovič je presvedčený, že sankcie proti Rusku budú zrušené

Exprezident Gašparovič je presvedčený, že sankcie proti Rusku budú zrušené

Foto: Michaela Kolimárová

Bývalý prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič je presvedčený, že ekonomické sankcie USA a EÚ proti Ruskej federácii sú nezmyselné, škodlivé a treba ich zrušiť. Povedal to v rozhovore pre spravodajský portál napalete.sk.

Na otázku, čo si myslí o sankciách a či by podobne ako premiér Robert Fico privítal ich ukončenie, Ivan Gašparovič odpovedal, že tento krok bol nezmyselný, hospodársky uškodil obidvom stranám a nič nevyriešil. Preto je presvedčený, že by sa mali zrušiť.

„Poškodili tieto sankcie našich podnikateľov a obchodníkov? Poškodili. Pomohlo to štátom Európskej únie? Vôbec nie. Preto by som ako zodpovedný predstaviteľ Slovenska nemohol súhlasiť s niečím, čo škodí mojej krajine.

Samozrejme, uškodilo to aj Rusku, ale v niečom mu to aj pomohlo. Krajina začala takú industrializáciu poľnohospodárstva a potravinárskeho priemyslu, že pomaly môže vyhlásiť potravinovú sebestačnosť. Sankcie v konečnom dôsledku pomohli Rusom zvýšiť zodpovednosť za ich štát, aby v budúcnosti neboli závislí od takýchto vonkajších rozhodnutí,“ povedal slovenský exprezident na margo sankcií, ktoré iniciovali USA a EÚ po pripojení Krymského polostrova k Rusku.

„O nezmyselnosti a neúčelnosti sankcií hovoril aj Donald Trump. Už ako kandidát na prezidenta naznačoval, že tieto sankcie zruší, čo však podľa mňa nebude mať až také jednoduché. Ale ak chce dosiahnuť spoluprácu s Ruskom, bude musieť riešiť aj túto oblasť. Preto som presvedčený, že postupne tieto sankcie budú zrušené,“ uzavrel Ivan Gašparovič.