Úvod Politika Fico: Ak do nás pôjdu kameňom, my pôjdeme dvoma

Fico: Ak do nás pôjdu kameňom, my pôjdeme dvoma

Foto: archív

Strana Smer-SD je najúspešnejší politický projekt modernej histórie Slovenska a chce aj piatykrát vyhrať parlamentné voľby. V prejave na celoslovenskom sneme Smeru-SD v Martine to povedal líder strany a premiér Robert Fico s tým, že to nebude ľahké, keďže sa nachádzame v ére antipolitiky.

Štát nie je firma
„Vyhrať voľby nebude jednoduché. Sme svedkami deštruktívneho populizmu a nového štýlu v politike – manažerizmu. Niekto si myslí, že štát sa dá riadiť ako firma, ale to nie je pravda. Nebude to ľahké aj preto, lebo Smer je terčom pozornosti opozície a médií. Pozerajú sa na všetko, čo robíme, každého jedného z nás kontrolujú. Aj v takejto atmosfére som presvedčený, že tento cieľ je dosiahnuteľný, ale bude to veľmi ťažké,“ priznal.

Na margo Politického rámca činnosti strany Smer, čo je dokument, ktorý budú delegáti schvaľovať, Fico poznamenal, že ak sa niekto domnieva, že politika sa dá robiť pre sto percent voličov, tak to nejde. „Buď sme strana jasne zadefinovaná a ponúkame politiku konkrétnemu voličovi, alebo sme postavení naširoko. Preto tento dokument jednoznačne definuje našu stranu ako sociálnodemokratickú. Nemôžeme z tejto cesty zísť,“ apeloval.

Podľa Fica musí Smer zabudnúť na to, že bude oslovovať aj bratislavskú kaviareň, aj podnikateľov, aj živnostníkov, aj dôchodcov. „My chceme oslovovať voliča, ktorý má sociálne cítenie,“ vysvetlil.

Foto: archív

Spomínaný dokument zároveň stanovuje mantinely a pravidlá, čo budú predstavitelia Smeru predkladať a ako. Podľa Fica každý jeden funkcionár strany, či už minister, alebo štátny tajomník, si musí uvedomiť, že pracuje na pozíciách preto, lebo ho pokrýva Smer. „My sme predovšetkým politici Smeru a prosím každého jedného, aby na to pri robote nezabúdal,“ odkázal straníkom s tým, že musia chodiť medzi ľudí, podávať ruky a presviedčať ich.

Delegátov tiež upozornil, že Smer musí byť v rámci slovenskej politiky pripravený na široké koalície a slovo kompromis musí mať v slovníku.

“Nám integrácia svedčí”
Robert Fico tvrdí, že Smer je jasne definovaná strana vo vzťahu k EÚ a NATO. „Spolupráca s inými stranami do budúcnosti bude možná len vtedy, ak majú jasnú proeurópsku orientáciu. Tu si nemôžme dovoliť ustupovať. My hovoríme o jadre EÚ, nám integrácia svedčí. Preto prosím, neberme na ľahkú váhu, že sa v našom dokumente vážne zvýrazňuje proeurópska orientácia Smeru,“ konštatoval.

Fico zopakoval, že nechce zo Smeru bruselskú či medzinárodnú sociálnu demokraciu, ale slovenskú, ktorá bude veľmi jednoznačne rešpektovať aj určitú mieru špecifík. „To, že máme vlastné špecifiká, ešte neznamená, že nemôžeme byť sociálni demokrati. Musíme sa opierať o humanizmus, rovnosť, slobodu a najmä solidaritu. Musíme predať to, čo robíme. Ak to nedokážeme, sami si kopeme vlastný politický hrob,“ dodal.

Strana Smer sa viac nebude riadiť biblickým heslom – kto do teba kameňom, ty doňho chlebom.

Ak na Smer niekto zaútočí kameňom, on odpovie dvoma. Počas prejavu na sneme Smeru to avizoval líder strany a premiér Robert Fico. „Viedli sme a vedieme niekoľko rokov v Smere diskusiu, ako reagovať na útoky, ktoré sa na nás valia. Opozícia si ani nepípla počas mimoriadnej schôdze. Ukázalo sa, že stačí si pripraviť zopár argumentov a otázok a opozícia bola bezbranná. Oznamujem preto, že už nebudeme tolerovať klamstvá, svinstvá, podvody a faloš, ktoré tu denne máme od opozície aj z veľkej časti médií,“ odkázal.

Foto: archív