Medzinárodný olympijský výbor (MOV) rozhodol, že ruskí športovci môžu štartovať na zimných olympijských hrách vo februári 2018 v juhokórejskom Pjongčangu len pod neutrálnou vlajkou. MOV suspendoval Ruský olympijský výbor v súvislosti s údajným rozsiahlym štátom organizovaným dopingom. Ruskému olympijskému výboru (ROV) ďalej udelil pokutu vo výške 15 miliónov dolárov. ROV v rámci nej uhradí náklady MOV na vyšetrovanie dopingu a musí prispieť k založeniu nezávislej testovacej agentúry.
Bez ruskej hymny
Ruskí športovci, ktorí splnia kvalifikačné kritériá i prísne antidopingové pravidlá, budú nútení štartovať v individuálnych či tímových súťažiach pod názvom Olympijskí športovci z Ruska (Olympic Athlete from Russia), budú mať na sebe dresy s týmto menom a olympijskou vlajkou. Na všetkých ceremoniáloch bude hrať namiesto ruskej olympijská hymna. Informoval portál insidethegames.biz, ktorý sa špecializuje na olympijské hnutie.
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že ruské športové autority nebudú brániť svojim športovcom v účasti na ZOH 2018 v Pjongčangu pod neutrálnou vlajkou.
Obavy z ruského bojkotu sa tak nenaplnili a ruskí reprezentanti, ktorým to Medzinárodný olympijský výbor povolí, môžu bojovať na olympiáde o cenné kovy. Putin to povedal pri prejave pred robotníkmi automobilky v Nižnom Novgorode, počas ktorého tiež oznámil, že sa bude uchádzať o znovuzvolenie vo funkcii prezidenta na ďalších šesť rokov.
„Bez akýchkoľvek pochybností nebudeme brániť v tom, aby sa naši športovci zúčastnili na olympijských hrách v prípade, že sa ich niekto osobne bude chcieť zúčastniť,“ citovala Putina TASS. „Na tieto súťaže sa niektorí pripravovali celú kariéru a je to pre nich veľmi dôležité,“ dodal.
Princíp kolektívnej viny MOV vymenil za „neutrálnych športovcov“
“MOV rozhodol o neúčasti ruských športovcov na ZOH v dôsledku vývoja pri sledovaní ruského športu z pohľadu dopingových praktík. MOV však už skorigoval svoju chybu, ktorú urobil rozhodnutím o paušálnom zákaze účasti športovcov z Ruska na letných olympijských hrách v Riu,” povedal pre portál napalete.sk prezident Slovenskej antidopingovej akadémie Miroslav Motyčík.
“Princíp kolektívnej viny tentoraz vynechali, pretože do športu takéto rozhodnutia naozaj nepatria a namiesto toho, aby obmedzili účasť športovcov z Ruska, zaviedli tento systém účasti ‘neutrálnych ruských športovcov’, ktorí sa však, žiaľ, nebudú môcť zúčastniť športových zápolení pod svojou štátnou vlajkou a nebudú môcť počuť svoju hymnu,” doplnil.
Vždy, keď sa preukáže manipulácia so vzorkami a pozmeňovanie výsledkov analýz, sú to podľa Motyčíka fakty svedčiace o tom, že antidopingové zložky zlyhali. “V nijakom prípade však nie je správne sankcie proti inštitúciám spájať s účasťou športovcov na vrcholnom svetovom športovom podujatí. Veď oni s týmito inštitúciami nemuseli prísť do styku a s týmito praktikami sa vôbec nemuseli stretnúť,” zdôraznil a dodal, že mnohí z ruských športovcov sa budú týchto hier zúčastňovať po prvý raz v živote a s nekalými praktikami určite nemali nič spoločné.
V súvislosti s rozhodnutím MOV Motyčík hovorí o politikárčení.
“Mal by sa rešpektovať šport ako taký. Takto sú ruskí športovci obmedzovaní pri svojej činnosti, aj keď sa im teraz na rozdiel od minulosti umožní neutrálna účasť na hrách. Dodatočne prispôsobované a vyrábané pravidlá nie sú univerzálne platné. Ide o diskrimináciu. Prečo by mal byť športovec, ktorý má istú štátnu príslušnosť a svoju národnú hrdosť, takýmto spôsobom obmedzovaný pri vrcholnom svetovom podujatí?“ pýta sa.
Upozornil, že ruskí športovci boli vždy prínosom pre kvalitu športu vôbec, dosiahli množstvo víťazstiev a predviedli vynikajúce športové výkony. “MOV svojim rozhodnutím narušil myšlienku olympizmu a fair play. Športovci nemôžu za to, z akej krajiny a z akého politického systému pochádzajú a veľakrát sa vôbec nezúčastňujú na týchto nekalých aktivitách,” uzavrel prezident Slovenskej antidopingovej akadémie.