Úvod Politika Fico odvolá ministra Plavčana, poslankyňa SNS chce hlavu Richtera

Fico odvolá ministra Plavčana, poslankyňa SNS chce hlavu Richtera

Foto: archív

Minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) končí vo funkcii. Oznámil to premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý avizoval, že požiada šéfa SNS Andreja Danka o meno nového ministra. Plavčanovi poďakoval za snahu vysvetliť situáciu s kauzou rozdeľovania eurofondov na ministerstve, podozrenia však podľa neho ostali. Plavčan sa ani nezúčastňuje rokovania kabinetu, ktoré sa už začalo.

“Spolu s predsedom strany Most-Híd Bélom Bugárom som vyvinul maximálne úsilie, aby problém ďalšieho pôsobenia ministra školstva pána Plavčana bol vyriešený vnútri materskej SNS. Je mi ľúto, ale musím to skonštatovať, že naša misia nebola úspešná. Nevznášam nijaké obvinenia, chcem poďakovať pánovi ministrovi Plavčanovi za úprimnú snahu veci vysvetliť, ale tiene podozrenia pretrvávajú, a preto som nútený požiadať predsedu SNS, aby mi predložil návrh na nového ministra, a to v čo najkratšom čase,” povedal Fico.

Šéf kabinetu poznamenal, že napriek všetkým turbulenciám, ktorými koalícia prechádza, súčasná vláda nemá nijakú alternatívu. “Slovensko potrebuje vládu, ktorá je proeurópsky orientovaná a ktorá v dôležitých geopolitických pohyboch, ktoré nastávajú, zabezpečí Slovensku dôstojné miesto v jadre EÚ,” povedal.

Upozornil, že napriek tomu, že vláda nemá alternatívu, si nemôže robiť, čo chce. “Musíme byť dôveryhodní ako v plnení medzinárodných záväzkov, tak v plnení programového vyhlásenia vlády. Musíme byť dôveryhodní vo fiškálnej disciplíne, ale predovšetkým v zužovaní priestoru pre netransparentné a korupčné správanie,” doplnil Fico. Kauza s eurofondmi podľa neho vyvolala obavy o úmysloch vlády s transparentnosťou.

Minister školstva Plavčan od začiatku júla čelil kritike pre spôsob rozdeľovania eurofondov na výskum a inovácie. Dotácie mali dostať aj firmy, ktoré výskum nikdy nerobili. Minister problematické výzvy zastavil a nariadil ich preverenie.

V reakcii na oznámenie premiéra, že odvolá ministra Plavčana, poskytla poslankyňa NR SR za SNS Magdaléna Kuciaňová agentúre SITA stanovisko, podľa ktorej by mal Smer zvážiť, či je minister práce a sociálnych vecí a rodiny Ján Richter správnou osobou na svojom poste. Richter podľa nej nesie plnú zodpovednosť za dianie okolo resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante.

„Je zaujímavé, že keď mal minister Richter najväčšie problémy so svojou kauzou, premiér Robert Fico nezaujal také tvrdé stanovisko,“ komentovala Kuciaňová rozhodnutie Fica, ktorý trvá na odchode Plavčana.