Úvod Z DOMOVA Fico: Sulík zradil občanov Slovenska, VSS predal za judášsky groš

Fico: Sulík zradil občanov Slovenska, VSS predal za judášsky groš

Robert Fico na tlačovej konferencii. (Foto: archív)

Minister hospodárstva Richard Sulík informoval, že Slovensko si neuplatní predkupné právo na nákup 49 percent akcií spoločnosti Východoslovenská energetika (VSE) Holding, a.s. Štát za to zinkasuje od spoločnosti E.ON 35 miliónov eur.

„Snažili sme sa niečo vyrokovať a nie je to málo. Za neuplatnenie svojho predkupného práva dostane Slovensko celkovo slušnú sumu,“ vyhlásil minister. Za toto rozhodnutie ho kritizoval predseda Smeru-SD a poslanec NR SR Robert Fico.

Upozornil na to, že ako premiér vždy trval na tom, aby sa neprivatizoval nijaký cenný majetok. “A tam, kde to bolo možné a boli na to peniaze, sme sa vo vláde pokúsili vrátiť sprivatizovaný majetok späť Slovensku a jeho občanom,” doplnil. Expremiér uviedol ako príklad Transpetrol či vodnú elektráreň Gabčíkovo, ktorú niekoľko rokov vlastnila talianska spoločnosť Enel. Získala ju za vlády Mikuláša Dzurindu.

Fico ďalej pripomenul, že keď sa menili vlastníci Slovenského plynárenského priemyslu, jeho vláde sa podarilo pre štát získať stopercentný podiel v materskej spoločnosti podniku. Takisto upozornil, že Smer-SD zastavil privatizáciu letiska v Bratislave.

Fakt, že Sulík odovzdal VSE do rúk E.ON-u, Fico považuje za “najväčšiu zradu, aká sa mohla stať”. „Blahoželám, pán Sulík. Elektrickú energiu, ktorá sa vyrába na Slovensku, bude kontrolovať nemecká spoločnosť.  Tridsaťpäť miliónov eur za vzdanie sa predkupného práva označil šéf Smeru za “judášsky groš”.