Úvod Z DOMOVA Fico: Už sa na rozvrat štátnosti nemôžem pozerať. Smer-SD chce referendum o...

Fico: Už sa na rozvrat štátnosti nemôžem pozerať. Smer-SD chce referendum o predčasných voľbách

Robert Fico. (Foto: archív)

Ako informoval predseda Smeru-SD, strana bude iniciovať mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR, ktorej jediným bodom programu by bol návrh uznesenia o vyvolaní referenda o predčasných voľbách.

Potrebných 30 podpisov poslancov sa podľa neho rýchlo vyzbiera. Dodal, že na riadnej schôdzi poslanci Smeru-SD podporia návrh ústavného zákona o skrátení volebného obdobia NR SR, ktorý predložil poslanec a šéf Hlasu-SD Peter Pellegrini.

Šéf Smeru upozornil, že ak by uznesenie o vyvolaní referenda odsúhlasila nadpolovičná väčšina prítomných poslancov, prezidentka Zuzana Čaputová ho bude musieť vyhlásiť. Zdôraznil, že ako opozícia musia využiť každý nástroj, ktorý majú, na diskusiu o tom, čo sa v krajine deje.

Podľa neho na čele štátu stoja vagabundi, neprofesionáli a amatéri. Deklaroval, že urobia všetko preto, aby vláda Igora Matoviča padla. „Ja sa na tento rozvrat štátnosti nemôžem pozerať,“ zdôraznil.

Zároveň kritizoval aktivitu Pellegriniho, ktorý listom oslovil opozičné strany a navrhol vytvorenie spoločného petičného výboru na referendum o predčasných voľbách. Pripomenul, že od začiatku diskusií o referende Smer-SD zdôrazňoval apolitickosť a nadstraníckosť.

Pellegriniho krok označil za politický amaterizmus a fiasko. Poukázal na to, že ho odmietli viaceré strany. Návrh bol podľa neho urobený z politickej nedočkavosti a navrhuje pokračovať v diskusii.