Úvod Politika Fínsko nevie, kde je päťtisíc žiadateľov o azyl

Fínsko nevie, kde je päťtisíc žiadateľov o azyl

Foto: archív

Fínska ministerka vnútra Paula Risikková priznáva, že nevie, kde sa nachádza 5 300 žiadateľov o azyl z roku 2015. Zhruba taký počet ich počas trvania ich procesu jednoducho zmizol. Ministerka je presvedčená, že minimálne polovica z nich sa buď vrátila domov, alebo je v inej európskej krajine v rámci EÚ, kde neexistuje kontrola hraníc.

Mnohí Schengen kritizujú ako „voľnú zónu pre teroristov“, ktorí sa môžu v Európe pohybovať, ako len chcú. Žiadatelia o azyl sa považujú za zmiznutých, ak opustia svoje prijímacie centrum pred vybavením ich žiadosti a ich pobyt je neznámy. Fínsko odmieta návrhy, aby žiadateľov v centrách zadržiavali do ich prípadnej deportácie. Súčasná prax im umožňuje voľný pohyb a musia sa len pravidelne hlásiť.

Paula Risikková. (Foto: archív)

Neziskové organizácie sponzorované Georgeom Sorosom tvrdia, že krajiny prijímajúce migrantov ich nesmú zadržiavať, kým nebudú ich žiadosti vybavené podľa európskeho práva. Tejto praxi sa vzoprela jediná krajina, Maďarsko, a migrantov aj napriek protestom Bruselu zadržiava.

Dôvodom sú obavy z potenciálnej hrozby, ktorú môžu niektorí utečenci znamenať. Anis Amri, ktorý zabíjal v Berlíne na vianočnom trhu, bol odmietnutý žiadateľ o azyl. Rovnako aj Rachmat Akilov, vraždiaci autom v Štokholme.