Úvod Politika Francúzski lovci antisemitov prispeli k šíreniu protižidovskej propagandy

Francúzski lovci antisemitov prispeli k šíreniu protižidovskej propagandy

Reprodukcia: archív

Len niekoľko hodín bolo súdené pobudnúť na sociálnej sieti Twitter karikatúre stvárňujúcej centristického kandidáta na úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Kresba, ktorú zverejnila Republikánska strana (PR) ďalšieho adepta na Elyzejský palác Francoisa Fillona, zobrazila jeho soka so smelo zakrojeným nosom, zákerným miestoprísažným pohľadom pod príznačným cylindrom, v rukách držiaceho červený kosák a cigaru.

Hoci sprievodný text sa ani slovkom nezmienil o židovstve, obrázok bol promptne vyhodnotený ako „nebezpečne antisemitský“. Do boja proti antisemitizmu zatrúbili popredné denníky Le Monde, Libération, nezištne sa pripojil britský Guardian, americký New York Times a nezaháľala ani slovenská demokratická tlač.

Liberté, Égalité, Fraternité a sloboda prejavu trvali spomínaných niekoľko hodín, kým PR karikatúru definitívne nestiahla. Tá to urobila, samotný Fillon vyjadril „hlboké poľutovanie“, ba zastrájal sa disciplinárnymi opatreniami voči páchateľom nebezpečného obrázku, ale až vo chvíli, keď splnil svoj účel. Medzitým sa totiž stal terčom bičujúcej kritiky lovcov antisemitov a stihol sa rozliezť po svetových internetových sieťach ako šváby po internátoch Sorbonskej univerzity.

A tak sa aj milióny tých Francúzov, ktorí sa o politiku absolútne nezaujímajú, dozvedeli o Macronovej naviazanosti na židovské peňažné domy. Boli síce poučení, že sám Macron rozhodne nie je žid, že nemá nijakých aškenázskych či chazarských predkov, že dokonca absolvoval katolícke gymnázium, ale že sa pred vstupom do politiky živil ako privátny bankár u Rothschildovcov.

Veci neznalej verejnosti sa ušlo vysvetlenie, že ide o „svetoznámu židovskú bankársku rodinu, o ktorej konšpirátori šíria klamstvá, že z pozadia riadi veľa vecí na svete“. Že karikatúra stvárňuje „symbol židoboľševizmu“ v podobe kosáka a cigary, aká sa v  rámci antisemitskej propagandy v 30-tych rokoch minulého storočia zvykla dokresliť „nenažraným židovským bankárom“.

Ďalšie milióny Francúzov, ktorým by nenapadlo rozlišovať židov podľa vizáže, sa zasa dozvedeli, že tvár so zakriveným nosom v cylindri je archetypom žida, a mnohých nezainteresovaných tak inšpirovala hľadať príklady vo svojom okolí.

„Ani Národný front (FN) by si to nedovolil,“ hromžil Le Monde a nechtiac tak naznačil, kto môže mať zo „znevažujúcej karikatúry“ osoh: prezidentská kandidátka FN Marine Le Penová. Nie kvôli tvorivému tímu Francoisa Fillona, ale kvôli husiam, ktoré zagágali skôr, než boli trafené.