Úvod Politika Ivan Lexa nemá strach zo zrušenia Mečiarových amnestií

Ivan Lexa nemá strach zo zrušenia Mečiarových amnestií

Foto: archív

Bývalý šéf Slovenskej informačnej služby (SIS) Ivan Lexa nemá strach zo zrušenia tzv. Mečiarových amnestií. Povedal to televízii Markíza. Televízia Lexu zastihla na viedenskom letisku po jeho návrate z Mexika. Lexa zostane na Slovensku v prípade, že by sa kauza zavlečenia Michala Kováča ml. do zahraničia dostala pred súd, informovala televízia vo svojom večernom spravodajstve.

Amnestie udelené v roku 1998 vtedajším premiérom a zastupujúcim prezidentom Vladimírom Mečiarom sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda. Zo skutku zavlečenia propaganda dlhé roky obviňuje vtedajšie vedenie SIS na čele s Ivanom Lexom.

Koalícia sa témou zrušenia Mečiarových amnestií, ale aj Kováčových milostí synovi Michalovi Kováčovi, Mariánovi Kočnerovi a Martinovi-Syčovi Milému, v súčasnosti zaoberá. Do parlamentu chce predložiť ústavné riešenie ich zrušenia. V prípade ich schválenia a odobrenia Ústavným súdom SR by sa teoreticky obnovilo vyšetrovanie nielen v prípade zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny, ale aj v prípade Technopol, kde je exprezidentov syn a ďalší dvaja spolupáchatelia podozriví z podvodu vo výške 2,3 milióna USD.

V minulých rokoch sa premiér Robert Fico, predstavitelia Smeru-SD, ale aj SNS o Mečiarových amnestiách opakovanie vyjadrili, že akékoľvek amnestie sú nezrušiteľné a úvahy týmto smerom predstavujú „právny suterén“.