Úvod Z DOMOVA Gál podal návrh na disciplinárne konanie proti Jankovskej a Harabinovi

Gál podal návrh na disciplinárne konanie proti Jankovskej a Harabinovi

Gábor Gál. (Foto: archív)

Minister spravodlivosti SR Gábor Gál podal návrh na začatie disciplinárneho konania proti sudkyni Krajského súdu v Bratislave Monike Jankovskej a sudcovi Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi. TASR o tom informovali z rezortu spravodlivosti.

Dôvodom podania návrhu na disciplinárne konanie proti Jankovskej je porušenie povinnosti sudcu spĺňať predpoklady sudcovskej spôsobilosti, a to po celý čas trvania funkcie sudcu. „Minister spravodlivosti má za to, že predmetný disciplinárny návrh nie je v rozpore s prípadným trestným konaním. Prípadné trestné konanie by sa mohlo vzťahovať na iné skutky sudkyne,“ spresnilo Ministerstvo spravodlivosti SR.

V prípade sudcu Harabina podal minister spravodlivosti návrh na disciplinárne konanie pre jeho aktívnu politickú činnosť, ktorá je v rozpore so zákonnou povinnosťou sudcu.

Podľa informácií Denníka N z údajnej komunikácie medzi Mariánom Kočnerom a Monikou Jankovskou vyplýva, že mali spoločne ovplyvňovať sudcov, ktorí rozhodovali v kauzách zmeniek TV Markíza, kým boli iba civilným sporom.

Civilné konanie o zmenkách bolo prerušené po tom, ako boli Marián Kočner a Pavol Rusko obžalovaní z ich falšovania a marenia spravodlivosti. Jankovská však autenticitu tejto komunikácie odmieta. Harabin začiatkom októbra oznámil, že sa stal volebným lídrom politickej strany Vlasť. Na tlačovej konferencii neodpovedal na otázky novinárov k jeho zotrvávaniu vo funkcii sudcu.