Úvod Politika Guaidó je pripravený schváliť vojenský zásah USA na zvrhnutie Madura

Guaidó je pripravený schváliť vojenský zásah USA na zvrhnutie Madura

Foto: archív

Opozičný vodca Juan Guaidó, ktorý sa vyhlásil za venezuelskú hlavu štátu, je pripravený požiadať Washington o vojenskú intervenciu na zvrhnutie prezidenta Nicolása Madura a na skončenie humanitárnej krízy v krajine. Ale vraj iba v tom prípade, že to bude potrebné.

„Je to evidentne kontroverzná otázka, ale s využitím našej zvrchovanosti, našich právomocí urobíme, čo je nevyhnutné,“ citovala agentúra Guaidóa, ktorý je predsedom parlamentu ovládaného opozíciou proti socialistovi Madurovi.

Guaidó, ktorý sľubuje návrat k trhovej ekonomike a privatizáciu štátneho ropného priemyslu, tak odpovedal na otázku AFP, či ako predseda zákonodarného zboru a úradujúci prezident využije zákonné právomoci na schválenie prípadnej vojenskej intervencie. Madurova vláda je obviňovaná z prenasledovania opozície az porušovania ľudských práv. Kritici jej pripisujú aj zodpovednosť za hlbokú ekonomickú a humanitárnu krízu, ktorou Venezuela trpí.

Koláž: archív

Spojené štáty, väčšina štátov Európskej únie a ďalšie krajiny uznali Guaidóa legitímne úradujúci hlavou Venezuely. Pridali sa k výzve väčšiny členov takzvanej Limskej skupiny, aby vo Venezuele boli rýchlo usporiadané predčasné prezidentské voľby. Do skupiny patria latinskoamerické štáty ako Argentína a Brazília, ale aj Kanada.

Americký prezident Donald Trump na začiatku februára povedal, že vyslanie armády USA do Venezuely je „jednou z možností“. Členovia Trumpovej administratívy sa v minulosti opakovane tajne stretli s dôstojníkmi venezuzelskej armády, ktorí plánovali Madura zvrhnúť.

Washington navyše už dlhší čas vytvára nátlak na Caracas stupňovaním ekonomických sankcií. Tie v januári uvalil aj na štátnu ropnú firmu PDVSA, ktorá je kľúčovým zdrojom príjmov Venezuely. Politiku prezidenta Nicolása Madura otvorene podporujú Rusko, Čína a Turecko.