Úvod Politika Gymnázium Jura Hronca opäť vyzýva študentov, aby zorganizovali LGBTI akciu

Gymnázium Jura Hronca opäť vyzýva študentov, aby zorganizovali LGBTI akciu

Foto: Michaela Kolimárová

Bratislavské Gymnázium Jura Hronca na sociálnej sieti pred pár dňami zverejnilo event, vyzývajúci žiakov, aby sa vo štvrtok 25. apríla v rámci akcie “Gender Swap Day” prezliekli za opačné pohlavie. “Kamoši, už tento štvrtok prebehne najzaujímavejší tématický štvrtok ever. Máte za úlohu sa obliecť ako opačné pohlavie, stačí aj ak sa prezlečiete priamo v škole. Tešíme sa na odvážlivcov a dúfame, že sa vás zapojí čo najviac. Fotky posielajte na náš IG. Vaša ŽŠR.”

Po zverejnení tejto informácie a následnej ostrej kritike verejnosti vedenie gymnázia akciu zrušilo. Bránilo sa tým, že akciu chcela zorganizovať Žiacka školská rada bez jeho vedomia. Vedenie školy však najnovšie prezentuje iný postoj. Pre Denník N uviedlo, že prišlo len k nedorozumeniu, keďže žiacka rada neoznámila túto akciu vopred a jej forma sa zdala byť dehonestujúca pre transgender ľudí.

“Mali sme dohodu, že všetky akcie budú žiaci konzultovať s vedením školy, ale tentoraz to nerešpektovali. Túto akciu sme navyše z hľadiska formy nepovažovali za dobrý nápad,” vysvetlilo vedenie.

Ako dodalo, prezliekanie sa za iné pohlavie je zdrojom jednoduchého humoru. “A to sa nám zdalo nevhodné, lebo sme sa báli, že celá akcia by nakoniec mohla vyznievať vulgárne a nie ako podpora nejakej komunity,” pokračovalo. Škola teda priznala, že šlo o podporu sexuálnych extrémistov z radov LGBTI a gender ideológiu nedmietla.

Študentom zo žiackej rady škola dokonca navrhla, že upravenú akciu s touto tématikou môžu zorganizovať neskôr. “Diskusiu o inakosti a o tolerancii k akejkoľvek menšine považujeme za veľmi dôležitú,” zdôraznilo vedenie.

Budova Gymnázia Jura Hronca v Bratislave. (Foto: archív)

Škola ďalej priznáva, že za posledné dva roky sa v škole konali ďalšie kontroverzné akcie. Mali sa týkať podpory sexuálnych menšín, migračnej politiky, náboženských skupín vrátane islamu a podobne. V minulosti mali v škole dokonca akciu s názvom Dúhový štvrtok, súčasťou ktorej boli aj prednášky o LGBTI komunite.

“Pevne veríme, že raz príde deň, keď predstava toho, že by si muž obliekol sukňu, nebude natoľko neprijateľná a poburujúca, že to spustí vlnu nadávok a nenávisti voči študentom s vlastným názorom. Po posledných udalostiach to vyzerá tak, že takýto event potrebujeme viac, ako sme si mysleli,” napísali na sociálnej sieti členovia Žiackej školskej rady.

Vedenie gymnázia reagovalo aj na kritiku zo strany predsedu parlamentu Andreja Danka, ktorý vyhlásil, že do škôl politika ani ideológia nepatria. Tvrdí, že odmieta politizáciu a uviedlo, že okrem prezidenta Andreja Kisku a dvoch ministrov na školu nijakých politikov nepustili.

Predseda NR SR však upozornil, že na školy nepatrí nielen politika, ale ani rôzne ideológie vrátane neoliberalizmu či gender ideológie. Gymnázium Jura Hronca napriek tomu verejne vyhlásilo, že LGBTI akcie bude v budúcnosti podporovať. Ministerstvo školstva zatiaľ na vyhlásenie školy nereagovalo.

Predseda NR SR Andrej Danko vyzval na kroky proti politizácii a ideologizácii škôl. (Foto: Michaela Kolimárová)