Úvod Z DOMOVA Hlas-SD tvrdí, že na vyzbieranie podpisov za referendum postačí pár mesiacov

Hlas-SD tvrdí, že na vyzbieranie podpisov za referendum postačí pár mesiacov

Reprodukcia: internet

Opozičný strana Hlas-SD verí, že na vyzbieranie dostatočného počtu podpisov na vyhlásenie referenda za skrátenie volebného obdobia Národnej rady (NR) SR bude stačiť pár mesiacov. Pre médiá to uviedla strany Patrícia Medveď Macíková. Neuviedla zatiaľ presný počet podpisov, ktoré už má strana k dispozícii.

Podľa nej im síce pandemická situácia neumožňuje štandardný systém zberu podpisov, no využívajú všetky možnosti v rámci opatrení a zákona. Ako dodala, na Slovensku pre stranu zbiera podpisy vyše 70 ľudí. Kontakty na nich zverejnili na sociálnych sieťach a títo ľudia prídu po hárky alebo doručia záujemcom prázdne hárky.

Opozičný Smer-SD v rámci podpory zberu podpisov posielal petičné hárky ľuďom v domácnosti s možnosťou poslať ich zadarmo späť. Hlas-SD zasa dal petičnému výboru k dispozícii stránku www.referendum2021.sk a hradí náklady súvisiace s P. O. BOXom.

Vznik petičného výboru k aktuálnemu zberu podpisov za vyhlásenie referenda oznámili začiatkom februára. Petičný výbor sa pýta občanov, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie NR SR tak, aby sa parlamentné voľby uskutočnili do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda.

Petíciu iniciovali strany Smer-SD a Hlas-SD, pridala sa k nim aj SNS. Deklarujú, že má ísť o apolitické občianske referendum. Iniciatívu podporila aj Konfederácia odborových zväzov. Na vyhlásenie referenda treba aspoň 350.000 podpisov od občanov.