Úvod Spoločnosť Hlina vylial na protest sto litrov ovčieho mlieka

Hlina vylial na protest sto litrov ovčieho mlieka

Foto: archív

Sto litrov ovčieho mlieka na protest proti súčasnej situácii v slovenskom ovčiarstve vylial na cestu v Drahovciach predseda KDH Alojz Hlina. „Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná mala prijať delegáciu ovčiarov a rozprávať s nimi o záchrane slovenskej bryndze. Namiesto toho zvolila iný program a uprednostnila PR akciu s Robertom Ficom. Na protest proti tomu sme sa rozhodli vyliať sto litrov ovčieho mlieka priamo na ich výjazde,“ povedal Hlina. Podľa vlastných slov chce zároveň upozorniť na to, že ak sa okamžite nezačne riešiť situácia v slovenskom ovčiarstve, toto zanikne.

Dohodnuté stretnutie potvrdila aj Matečná. „Keďže mal premiér naplánovaný nadnes pracovný výjazd týkajúci sa žatvy na Slovensku, na ktorom som ho sprevádzala, sama som ponúkla pánu Hlinovi, že bude mať k dispozícii štátneho tajomníka, generálneho riaditeľa sekcie potravinárstva a obchodu a riaditeľa odboru živočíšnych komodít. Hoci sme mu poskytli celý komfort, pán Hlina stretnutie zrušil a namiesto toho prišiel sem,“ skonštatovala Matečná, podľa ktorej sa rezortné ministerstvo stretnutiu nebráni. „Privítame radi každého, kto nám poradí, ako sa pohnúť v jednotlivých segmentoch poľnohospodárstva, možno aj bez peňazí.“

Podľa slov ministerky Slovensko už v súčasnosti dováža zo zahraničia ovčie mlieko na výrobu hrudky a bryndze. „Spotreba bryndze na Slovensku neuveriteľne stúpla, z vlastných zdrojov si už surovinu nevieme vykryť. Naše valašky a cigáje doja veľmi málo, 100 až 115 litrov. Určitou nádejou je slovenská dojná ovca, ktorú sme po 25 rokoch vyšľachtili. Produkcia mlieka sa zvýši možno až na 160 litrov,“ povedala Matečná.

Slovenskú bryndzu už musíme vyrábať aj z dovážaného mlieka - naše ovčiarstvo je na zániku. (Foto: archív)
Slovenskú bryndzu už musíme vyrábať aj z dovážaného mlieka – naše ovčiarstvo je na zániku. (Foto: archív)