Úvod GEO Holandsko hlási v dôsledku sucha celoštátny nedostatok vody

Holandsko hlási v dôsledku sucha celoštátny nedostatok vody

Foto: archív

Holandsko pre pretrvávajúce sucho a pokles hladiny riek oficiálne hlási celoštátny nedostatok vody. Uviedol to spravodajský server DutchNews.nl s odkazom na údaje ministerstva pre infraštruktúru.

Ministerstvo po sérii konzultácií s vodohospodárskymi inštitútmi, meteorologickými stanicami a predstaviteľmi provinčných samospráv vydalo vyhlásenie, že deficit vody sa netýka len niektorých vymedzených oblastí, ale stal sa problémom celoštátnym.

Bol zostavený špeciálny krízový tím, ktorý vyhodnocuje, aké opatrenia treba prijať na zvládnutie tejto situácie. Ministerstvo vo svojej správe upozornilo, že v dôsledku poklesu hladiny riek nastáva úhyn rýb a hrozí rozšírenie botulizmu, premnožili sa aj riasy.

Pokles hladiny riek komplikuje situáciu v lodnej doprave, vlečné a prepravné lode nemôžu byť plno naložené a problémy hlási aj priemysel, keďže niektoré továrne nie sú schopné zabezpečiť dostatok vody používanej na chladenie. Vláda musí rozhodnúť, ako na celoštátnej úrovni prerozdeliť vodné zdroje pre lodnú dopravu, poľnohospodárstvo, priemysel, vnútrozemský rybolov a rekreačné účely.

Dodávky pitnej vody zatiaľ nie sú ohrozené, ministerstvo však spotrebiteľov vyzvalo, aby neplytvali pitnou vodou. Ďalším problémom v spojitosti s pretrvávajúcim suchom predstavujú vodné hrádze. Keď sa v dôsledku nižších stavov vody stanú príliš suchými, hrozí riziko vzniku prasklín a ich trvalého poškodenia.

Podľa odborníkov môže nedostatok vody prekonať situáciu z roku 1976. Poľnohospodári z provincií Limbursko, Brabantsko, Gelderland, Overijssel a Drenthe dostali zákaz používať povrchovú vodu na zavlažovanie plodín.

Ministerstvo poľnohospodárstva zároveň farmárov upozornilo, že za škody na úrode v dôsledku sucha nebudú odškodnení, pretože mohli proti takýmto prípadom uzavrieť poistenie. Holandskí meteorológovia vo štvrtok pripomenuli, že v nasledujúcich dňoch bude viac dažďa, avšak ten súčasné problémy spôsobené dlhotrvajúcim suchom nezvráti.