Úvod Z DOMOVA Hviezdoslav má svoj asteroid

Hviezdoslav má svoj asteroid

Pavol Orságh Hviezdoslav. (Foto: archív)

Meno po bardovi slovenskej literatúry Pavlovi Országhovi Hviezdoslavovi nesie aj asteroid. Sté výročie jeho úmrtia si Slováci pripomenuli 8. novembra. Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici pre médiá uviedol, že asteroid 3980 Hviezdoslav objavil český astronóm Antonín Mrkos.

Ako dodal, ten v rokoch 1946 až 1950 pracoval na hvezdárni na Skalnatom Plese, neskôr do roku 1957 v observatóriu Astronomického ústavu SAV na Lomnickom štíte. Preslávil sa predovšetkým ako objaviteľ väčšiny komét objavených na tatranských pracoviskách astronomického ústavu.

Mrkos pôsobil od roku 1965 ako vedúci observatória na Kleti blízko Českého Krumlova, kde aj so spolupracovníkmi objavil množstvo asteroidov. „Napriek odchodu z Tatier jeho vzťah k observatóriu na Skalnatom plese, kde s astronómiou po vysokoškolských štúdiách začínal, bol stále blízky a z toho vyplynul aj jeho návrh, aby asteroid, ktorý objavil v decembri 1983, pomenovali pracovníci observatória na Skalnatom plese,“ uviedol Svoreň.

Tí navrhli meno  po slávnom slovenskom básnikovi. Nomenklatúrna komisia Medzinárodnej astronomickej únie návrh schválila, a tak asteroid číslo 3980 nesie od roku 1989 meno Hviezdoslav, dodal. Asteroid 3980 Hviezdoslav obieha okolo Slnka v hlavnom páse medzi dráhami Marsu a Jupitera. Jeho priemer je približne 12 kilometrov.