Úvod Politika ISIS plánuje vytvoriť kalifát v Strednej Ázii

ISIS plánuje vytvoriť kalifát v Strednej Ázii

Foto: archív

Vedúci Protiteroristického strediska Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) Andrej Novikov oznámil, že podľa zistení strediska Islamský štát (ISIS) chce vytvoriť kalifát v Strednej Ázii. Povedal to na porade vedúcich protiteroristických jednotiek bezpečnostných orgánov a špeciálnych služieb štátov SNŠ, ktorá sa konala v rámci cvičenia Issyk-Kul – Antiteror 2018. Podľa Novikova sa ISIS v spomenutom regióne tiež pokúša aktivizovať „spiace” teroristické bunky, tzv. džamaaty.

Vicepremiér Kirgizska Ženiš Razakov upozornil, že teroristické hrozby v Strednej Ázii a krajinách SNŠ silnejú a nadobúdajú dlhodobý charakter. Osobitné znepokojenie vyvoláva skutočnosť, že sa teroristi pokúšajú preniknúť do regiónu zo severného Afganistanu, aby destabilizovali situáciu, dodal.

Ešte v júni tohto roka námestník riaditeľa ruskej tajnej služby FSB a vedúci aparátu Národného protiteroristického výboru Igor Sirotkin vyhlásil, že ISIS sa bez ohľadu na straty, ktoré utrpel, rozširuje po celom svete a aj naďalej zostáva vážnou hrozbou. Podľa riaditeľa Ústavu strategického plánovania Alexandra Guseva sa „chápadlá” ISIS rozšírili prakticky v celej oblasti Blízkeho východu a Strednej Ázie.