Úvod Politika Izraelské veľvyslanectvo bude bojkotovať ministrov z FPÖ

Izraelské veľvyslanectvo bude bojkotovať ministrov z FPÖ

Foto: archív

Izrael bude až do odvolania bojkotovať členov rakúskej vlády z pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ). Dokiaľ ministerstvo zahraničných vecí židovského štátu neprehodnotí svoj postoj k novej vláde, s rezortmi, ktoré vedú nominanti FPÖ, bude udržiavať kontakty len na úrovni úradníkov, uvádza sa podľa agentúry APA vo vyhlásení izraelského veľvyslanectva vo Viedni.

Vo vyhlásení sa ďalej píše, že premiér a šéf diplomacie Benjamin Netanjahu „poveril generálneho tajomníka izraelského ministerstva zahraničných vecí, aby profesionálne zhodnotil spôsob kontaktov s novou vládou“.

Izrael tak pokračuje vo svojej politike odmietania oficiálnych stykov s predstaviteľmi FPÖ, konštatovala agentúra APA. S novým kancelárom a šéfom ľudovcov (ÖVP) Sebastianom Kurzom však bude Tel Aviv udržiavať priame kontakty.

Podľa stránky denníka Der Standard sa bojkot týka aj novej ministerky zahraničných vecí Karin Kneisslovej. Bývalá diplomatka a odborníčka na Blízky východ síce nie je členkou FPÖ, táto strana ju však na tento post nominovala.

Kurz aj vicekancelár a šéf FPÖ Heinz-Christian Strache reagovali na izraelskú líniu v relácii Zeit im Bild televízie ORF. Kurz uvedený postoj „plne rešpektuje“, vyjadril však optimizmus, že obavy Izraela sa mu podarí rozptýliť. Najbližšie tak mieni urobiť na stretnutí s izraelskou veľvyslankyňou Talyou Ladorovou-Fresherovou.

Podľa Stracheho bola reakcia židovského štátu v roku 2000 oveľa ostrejšia – Izrael vtedy na protest proti účasti slobodných vo vláde odvolal svojho veľvyslanca a prerušil všetky styky s rakúskou vládou. Predseda FPÖ zároveň ubezpečil, že má záujem na „úprimných a udržateľných priateľských“ vzťahoch a jeho strana je „jedným z hlavných predstaviteľov“ boja proti antisemitizmu v Rakúsku a v Európe.

Okrem Kneisslovej a Stracheho, ktorý je aj ministrom pre štátnych zamestnancov a šport, má FPÖ v novej vláde ešte ministra vnútra Herberta Kickla, ministra obrany Maria Kunaseka, ministra pre infraštruktúru a dopravu Norberta Hofera, ministerku sociálnych vecí a zdravotníctva Beate Hartingerovú, ako aj štátneho tajomníka ministerstva financií Huberta Fuchsa.