Úvod Politika Juncker: Hranice sú ten najhorší vynález

Juncker: Hranice sú ten najhorší vynález

Foto: archív

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker na Alpbachskom európskom fóre vyhlásil, že „hranice sú ten najhorší vynález, čo bol kedy vymyslený“. Jeho prejav na fóre bol zameraný najmä proti národným štátom. Okrem iného vyzýval aj na prejavy solidarity k utečencom.

Juncker sa ešte stále spamätáva z porážky loby za Európsku úniu pri britskom referende o brexite. Hoci optimisticky vyhlasuje, že sa napriek rozhodnutiu Londýna „nesmieme nechať vychýliť zo svojej cesty“, ďalšiu paniku uňho vyvoláva pripravované maďarské referendum o migračných kvótach.

Podľa predbežných prieskumov mieni až 70 percent Maďarov hlasovať proti povinným kvótam, nariadeným Európskou úniou. V proeurópskych médiách sa už objavilo niekoľko úvah zamestnancov Open Society Foundation Georgea Sorosa.

V Maďarsku vraj chýba až 22-tisíc špecialistov na informačné technológie. Azda len nie sú zástancovia migrácie presvedčení, že by tieto miesta mohli obsadiť tisíce sýrskych eritrejských, somálskych, irackých a afganských utečencov?

Maďari budú môcť svoj názor na povinné prijímanie migrantov vyjadriť v referende 2. októbra. Na ten istý deň je naplánované aj opakovanie rakúskych prezidentských volieb. V nich má podľa predbežných odhadov reálnu šancu zvíťaziť ďalší odporca migračnej politiky EÚ Norbert Hofer.